- Istotne jest podnoszenie świadomości społecznej na temat inwestycji geologiczno-górniczych i pokazywanie zalet ich realizacji - uważa wiceminister środowiska, Mariusz Orion Jędrysek, który środę, 23 maja, w Kielcach uczestniczył w regionalnej konferencji konsultacyjnej, dotyczącej Polityki Surowcowej Państwa.
W stolicy województwa świętokrzyskiego zorganizowano ósme z cyklu regionalnych spotkań konsultacyjnych dotyczących projektu "Polityki Surowcowej Państwa" (PSP), poświęcone VI. z jej filarów - "Upowszechnianie wiedzy o geologii, górnictwie i surowcach mineralnych". Wzięli w nim udział m. in. przedstawiciele rządu, parlamentarzyści i eksperci.
Dlaczego społeczeństwo odwraca się tyłem?
Jędrysek podkreślił podczas konferencji prasowej, że w wielu miejscach kraju występują bardzo bogate zasoby surowców, ale ze względu na społeczne niezrozumienie - wynikające najczęściej z niewiedzy - "społeczeństwo odwraca się tyłem do tego rodzaju inwestycji".
- Zwykle po zrekultywowaniu tereny są lepsze, bogatsze biologicznie niż przed rozpoczęciem działalności geologiczno-górniczej, natomiast złe doświadczenia okresu PRL czy wcześniejszego - gdzie były rzeczywiście poważne degradacje środowiskowe - spowodowały, że społeczeństwo jest negatywie nastawione - ocenił sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska i Główny Geolog Kraju.
Zaznaczył, że przykładem występowania większej bioróżnorodności w miejscach, gdzie wcześniej prowadzono działalność górniczą, są np. zrekultywowane obszary wydobycia siarki, piasku czy żwiru. Wskazał, że zwykle są to akweny wodne, czasem obiekty sportowe - tereny do jazdy konnej czy strzelnice.
Większe przyzwolenie społeczne, bez przymusu, dzięki zachętom i wiedzy
Jędrysek dodał, iż chciałby, aby jednym z efektów konsultacji i wypracowanych strategii do przygotowania polityki surowcowej było dużo większe przyzwolenie społeczne, na inwestycje geologiczno-górnicze.
- Ale nie w oparciu o przymusy, tylko w oparciu o wypracowane zachęty i wiedzę. Wiedzę społeczną, że to co tu będzie, ta inwestycja da takie a takie efekty ekonomiczne, środowiskowe, społeczne i inne w regionie - podkreślił.
Najbogatsze gminy w Polsce są górnicze
Zwrócił uwagę, że najbogatsze gminy w Polsce, to zwykle gminy górnicze.
- To pokazuje potencjał, jaki drzemie pod ziemią. I wszędzie on jest, tylko trzeba odpowiednio o niego zadbać - spowodować, żeby nie było zabudowy terenów, w których są złoża. Bo z tego będzie korzystało całe społeczeństwo - przede wszystkim lokalne - dodał Jędrysek.
Powiedział, że niezbędna jest edukacja oraz tworzenie ośrodków edukacji geologicznej i surowcowej, przedstawianie zagadnień w mediach.
Chronić górnicze dziedzictwo kulturowe i turystykę industrialną
Jędrysek mówił też o konieczności ochrony dziedzictwa kulturowego związanego z geologią i górnictwem, które rozwija też turystykę.
Zaprezentowany jesienią zeszłego roku projekt Polityki Surowcowej Państwa jest efektem pracy międzyresortowego zespołu, którego przewodniczącym jest Główny Geolog Kraju, pełnomocnik rządu ds. polityki surowcowej państwa, wiceminister środowiska Mariusz Orion Jędrysek, przy wsparciu Polskiej Akademii Nauk. Projekt po uzgodnieniach międzyresortowych trafił do przewidzianych na około rok konsultacji społecznych. Podlega równocześnie rozbudowie - o załączniki czy rządowe programy (np. przyjęty w ub. roku Program Rozpoznania Geologicznego Oceanów).
PSP jest teraz konsultowana podczas regionalnych konferencji, które - jak podkreślił Mariusz Orion Jędrysek - mają służyć udoskonaleniu projektu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.