Chiny podejmą działania w celu obniżenia cen węgla kamiennego, ponieważ i ostatnie wzrosty stoją w sprzeczności z zasadami rynku - doniosła w piątek, 18 maja, państwowa agencja prasowa Xinhua News, cytując urzędników Państwowej Komisji Rozwoju i Reform.
Jak podaje agencja Reutera, dwie duże chińskie kompanie energetyczne produkujące prąd w elektrowniach opalanych węglem ogłosiły, że zaprzestają kupowania paliwa na rynku spotowym po cenach powyżej wyznaczonego przez siebie poziomu, w oczekiwaniu, jakie zmiany przyniesie rynek w najbliższych miesiącach.
- Na rynku kontraktów terminowych odczuliśmy nieracjonalny wzrost cen węgla, który podniósł też poziom cen w transakcjach bieżących. Rynki powinny zwracać szczególną uwagę na ryzyko wynikające ze spekulacji - powiedział urzędnik chińskiej Państwowej Komisji Rozwoju Reform.
W ciągu ostatniego miesiąca ceny wzorcowe dla węgla kamiennego na giełdzie surowcowej w mieście Zhengshou (w prowincji Henan) poszły w górę o 7 proc., osiągając w środę 16 maja poziom 643 juany/t (ok. 100,83 dol./t i 368,30 zł/t). Po raz ostatni tak wysoką cenę giełda zanotowała w końcu lutego tego roku.
Aby ściągnąć ceny węgla w dół do "rozumnego przedziału cen", PKRiR będzie stymulować kompanie wydobywcze do znacznego zwiększenia produkcji. Zwyżka wydobycia ma wynieść przynajmniej 300 tys. t na dobę w kopalniach prowincji Shanxi, Shaanxi i Mongolii Wewnętrznej.
Według PKRiR ceny w "rozumnym przedziale" powinny oscylować wokół 500/t (78,40 dol./t lub 286,30 zł/t). Za najwyższe akceptowalne w Chinach uznaje się ceny węgla na poziomie 750 juanów, czyli 117,60 dol./t i 429,40 zł/t.
Państwowi palniści - jak podaje portal mining.com - spodziewają się, że wydobycie w trzych wymienionych regionach węglowych zwiększy się w tym roku o ok. 250 mln t. W zeszłym roku kopalnie na tym terenie wydobyły w sumie 2,3 mld t węgla (dwie trzecie produkcji węgla w całych Chinach).
Plany rządowe przewidują też poprawę efektywności transportu kolejowego z kopalń w zachodniej części kraju do elektrowni we wschodnich regionach Chin.
PKRiR zapowiedziała też uruchomienie nowych kopalń z dodatkową produkcją ok 100 mln t rocznie. Ma to służyć zaspokojeniu popytu na węgiel na rynku wewnętrznym w Chinach.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
no i za jedna miska ryżu więcej dobiją polskie górnictwo to jest ekonomia górnolta josię pisza na chiński wongiel i poski smok znigo