Start tegorocznej edycji święta Szlaku Zabytków Techniki 8 czerwca w Tarnowskich Górach w Zabytkowej Kopalni Srebra. Finisz następnego dnia w Rybniku w kopalni Ignacy. W programie m.in. nocne zwiedzanie, spektakl, filmy, instalacje i koncerty zespołu Wilki, Pauliny Przybysz i Moniki Brodki.
Temat tegorocznego święta brzmi: „Industria jest kobietą”. Jak podkreślił dr Henryk Mercik, członek zarządu województwa, tylko w tym roku przyznano ponad 56 mln zł dotacji z RPO obiektom związanym ze Szlakiem. Wśród 9 beneficjentów są obiekty z Tarnowskich Gór i Rybnika, miast, które odegrają w święcie kluczową rolę.
Organizatorzy podkreślają, że przemysł nigdy nie był wyłącznie męskim światem, dlatego tegoroczna Industriada oddaje głos kobietom. Zaprezentuje fakty dotychczas znane tylko ekspertom, ujawni aktorki schowane w cieniu. Pokaże znaczenie pracy kobiet dla życia gospodarczego i społecznego. Przedstawi ich wpływ na kulturę. Przypomni majętne arystokratki, jak i bezimienne robotnice, święte i femme fatale.
8 czerwca na nocne świętowanie zapraszają Bytom, Chorzów, Cieszyn, Gliwice, Siemianowice Śląskie, Tarnowskie Góry, Łaziska Górne i Zabrze. Rozruch w Zabytkowej Kopalni Srebra rozpocznie się o godz. 18.00. Będą filmy o historii górnictwa, interaktywna instalacja, która przybliży postacie kobiet związanych z górnictwem. Będzie też strefa wypoczynku, gastronomii. Wystąpią Paulina Przybysz i Monika Brodka. Ciekawostką będzie iluminacja maszyn w skansenie przy kopalni.
Pełny program Industriady będzie dostępny od 17 maja. Teraz wiadomo, że na zakończeniu w Rybniku w kopalni Ignacy będzie można zobaczyć widowisko multimedialne pt. „Kobiety grają industrię”. Taniec, akrobacje, mapping, światło, muzyka i 56 artystów wprawią w ruch kopalniane budynki, aby opowiedzieć jeden dzień z życia kobiety.
Po raz pierwszy w historii, Industriada odbędzie się także w obiektach wpisanych na listę UNESCO. Chodzi o kopalnie ołowiu, srebra, cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach.
– Inauguracja w Tarnowskich Górach nie powinna dziwić. Jesteśmy z niej dumni i niezmiernie miło nam będzie gościć przybyszów w naszym Srebrnym Mieście, bo Górny Śląsk jaki znamy, ten przemysłowy, wraca po prostu do swojej kolebki – podkreśla Arkadiusz Czech, burmistrz Tarnowskich Gór.
Na koncert zespołu Wilki zaprasza siemianowicki Park Tradycji. Poprzedzi go spektakl przygotowany przez formację teatralną Lufcik na Korbkę.
EC Szombierki zaprasza na film o historii zakładu z punktu widzenia pracowników oraz dwie wystawy skoncentrowane na kobietach. Wieczór podsumuje koncert grupy Darkest Birds.
Muzyka będzie ważna także w chorzowskim Szybie Prezydent, Szybie Maciej w Zabrzu i Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych. W tym pierwszym wystąpi Jola Literska. Z kolei w Zabrzu posłuchać będzie można Gigi And Her Boy’s Band, w Łaziskach - orkiestry dętej, która uświetni wernisaż wystawy „Nie tylko mężczyźni…”.
Przystań na Kanale Gliwickim zaprasza do spaceru po mieście, który pozwoli poznać wpływ kobiet na jego rozwój. Browar Zamkowy w Cieszynie zaprasza do nocnego zwiedzania trasą VIP. Będzie można zobaczyć miejsca niedostępne w czasie standardowego zwiedzania, a na koniec degustacja.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.