Majówkowy weekend ułożył się w tegorocznym kalendarzu wyjątkowo atrakcyjnie. Biorąc zaledwie malutki urlop możemy mieć właściwie tydzień wolnego. Tydzień to już całkiem fajny kawałek czasu na wypoczynek, który coraz chętniej decydujemy się spędzać za granicą i często wybieramy się tam samochodem. Przed podróżą warto zastanowić się, jakie czekają nas koszty, tak by nie rozczarować się np. podczas objazdówki po kilku krajach. Wiadome jest, że w różnych krajach różne są ceny paliw. Jadąc np. z Polski do Włoch przez Czechy i Austrię, najbardziej opłaca się zatankować u nas i w Austrii. Napełnienie baku w Italii będzie bowiem najdroższe.
Przytaczanie tutaj cen paliw mija się z celem, bo od napisania tego tekstu do chwili druku, a następnie przeczytania go przez Państwa ceny pewnie nieco się pozmieniają. Można je natomiast sprawdzać np. w portalu e-petrol albo na stronie pzmtravel.com.pl.
Niezmienne – przynajmniej w skali roku – pozostają natomiast ceny za korzystanie z płatnych odcinków dróg. Różne są też sposoby uiszczania tych opłat. Czasem są to bramki, czasem trzeba wykupić winietę. Z pomocą przychodzi nam tutaj znowu PZM, który na swojej stronie internetowej dokładnie wyjaśnia, jak się sprawy mają. Skupmy się na naszych najbliższych sąsiadach i zawęźmy się do najkrótszych pobytów dla osób podróżujących samochodem, bo w końcu punktem wyjścia był majowy weekend.
W Austrii przejazd autostradami i drogami szybkiego ruchu jest płatny w formie winietek. Wysokość opłat zależna jest od rodzaju pojazdu i okresu pobytu na terytorium kraju. I tak: kierowcy samochodów do 3,5 t – 9,00 euro. Winietki obowiązują także w Czechach. Tam za 10 dni trzeba zapłacić 310 CZK (czyli 68,50 PLN).
Na Słowacji obowiązuje elektroniczny system poboru opłat. Numer rejestracyjny samochodu wprowadzany jest do bazy operatora i nie musimy naklejać na szybę żadnych naklejek. Opłata za 10 dni wynosi 10 euro. W Niemczech – co ciekawe – korzystanie z dróg i autostrad jest bezpłatne dla ruchu samochodów osobowych. Podobnie jak w Rosji. Tam przy wjeździe pobierana jest opłata wjazdowa i ekologiczna, której wysokość zależy od kategorii pojazdu. Informacje nt. aktualnych wysokości opłat można uzyskać na granicy lub w Ambasadzie Federacji Rosyjskiej. Dokładny cennik dla całej Europy: pzmtravel.com.pl.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.