W Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie zaprezentowano demonstracyjny przeciwdrobnoustrojowy system w postaci balustrady i poręczy schodowych. Rozwiązanie to opracowano na Wydziale Metali Nieżelaznych. Instalację wykonano ze specjalnego stopu miedzi o właściwościach antybakteryjnych. Może być stosowane w miejscach użyteczności publicznej i walczyć z rozprzestrzenianiem się chorób.
Szpitale, dworce, lotniska, autobusy, tramwaje, szkoły, uczelnie, hale sportowe, kina to miejsca, w których system przeciwdrobnoustrojowych poręczy i uchwytów, ale także innych wyrobów z powierzchniami dotykowymi, powinien znaleźć zastosowanie.
Autorzy projektu podkreślają, że miedź ma działanie prozdrowotne, które było już znane ludziom w starożytności. Egipcjanie używali jej do uzdatniania wody. Persowie - przy złamaniach i urazach. Uważany za ojca medycyny Hipokrates zalecał stosowanie miedzi w leczeniu otwartych ran i podrażnień skórnych.
Oprócz AGH wdrożeniem miedzianych wyrobów (tym razem w postaci poręczy łóżek i krzeseł, stojaków na kroplówki czy włączników oświetlenia) może pochwalić się Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu. Dodatkowo w system miedzianych, antybakteryjnych poręczy autobus Urbino wyposażył poznański Solaris.
Balustrady i poręcze schodowe, zainstalowane na trzech piętrach klatki schodowej i składające się z 5 tysięcy różnych elementów, powstały w ramach projektu badawczo-rozwojowego finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Nad rozwiązaniem pracowało Konsorcjum „Antybakter” w składzie: Wydział Metali Nieżelaznych AGH, Katedra Mikrobiologii UJ CM oraz Europejski Instytut Miedzi.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.