Wojciech Bojanowski z TVN24 i Wojciech Królikowski z TVP Katowice zostali laureatami siódmej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek. Laureaci zostali ogłoszeni w miniony poniedziałek, 23 kwietnia, podczas gali w Teatrze Śląskim w Katowicach.
Pierwszy z laureatów został nagrodzony za reportaż „Śmierć w komisariacie”, pokazujący okoliczności zgonu 25-letniego Igora Stachowiaka na komisariacie policji Wrocław Śródmieście. Materiał wstrząsnął polską opinią publiczną i stał się punktem wyjścia do dyskusji o odpowiedzialności policjantów i prawach przysługujących zatrzymanym.
Drugi z nagrodzonych urzekł swoją wizją biografii Janoscha. Film „Mój Niemandsland” opowiada o jednym z najbardziej znanych śląskich pisarzy, autorze „Cholonka”, Janoschu, czyli o urodzonym w Zabrzu Horscie Eckercie. Napisał on i zilustrował ponad 350 książek...
Wśród nominowanych prac znalazły się jeszcze: „Urszula” Doroty Jaśkiewicz-Łebek (Program I Polskiego Radia), „Między schodami” Eweliny Kosałki-Passii (Polskie Radio Katowice), „Kieślowski i inni” Ewy Niewiadomskiej (Polskie Radio Katowice), „Paradocs: na szychtę kolejką Balkan” Agnieszki Pastor i Katarzyny Głowackiej (Silesion.pl), „Wojciech Kilar – między awangardą a Hollywood” Violetty Rotter-Kozera (Kino Iluzjon Warszawa, TVP Katowice), „Trzecie serce” Wojciecha Skowrońskiego (Polskie Radio Katowice).
Na konkurs napłynęło 108 materiałów dziennikarskich - 26 telewizyjnych, 38 prasowych, 31 radiowych i 13 internetowych.
Po raz pierwszy wręczono nagrodę w kategorii Student. Spośród autorów 9 prac jury przyznało nagrodę ex aequo Kamilowi Nowakowi, autorowi reportażu „Przypominają o Śląskim Kopciuszku. Mauzoleum Schaffgotschów czeka na renowację” oraz Katarzynie Skoczek, autorce publikacji „Niepełnosprawny? A niech mówią jak chcą!”.
Celem konkursu jest promocja regionu, a także upamiętnienie Krystyny Bochenek, śląskiej dziennikarki znanej z wielu akcji i inicjatyw społecznych.
Nagrody wręczyli marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa oraz przewodnicząca jury prof. Krystyna Doktorowicz, dziekan Wydział Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego.
O artystyczną oprawę gali i to najwyższej próby zadbał Stanisław Sojka ze swoim zespołem Stanisław Soyka Trio.
Trybuna Górnicza była jednym z patronów medialnych wydarzenia.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.