Z udziałem wiceministra energii Grzegorza Tobiszowskiego we wtorek, 24 kwietnia, w krakowskim Centrum Informatyki Akademii Górniczo-Hutniczej rozpoczęło się XIII Forum Nowej Gospodarki. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji forum jest: "Czysta energia, czyste powietrze".
W ramach forum liderzy środowisk biznesu, nauki oraz administracji rządowej i samorządowej przedstawią kierunki polityki energetycznej i antysmogowej, a także możliwości wdrażania programów oraz konkretnych projektów. Dyskusja ma koncentrować się wokół polityki antysmogowej, energetyki rozproszonej, modernizacji ciepłownictwa.
- Tradycją kolejnych edycji FNG jest poszukiwanie rozwiązań dla problemów w centrum zainteresowania opinii publicznej. Tematem przewodnim debaty podczas XIII Forum będą możliwości wykorzystywania potencjału innowacyjnej i społecznej energetyki do poprawy stanu środowiska, a zwłaszcza zwalczania niskiej emisji - zapowiada Sławomir Kopeć, przewodniczacy Forum Nowej Gospodarki.
W ramach sesji poświęconej polityce antysmogowej zostaną przedstawione (wraz z konkretnymi działaniami i pilotażami) inicjatywy rządu i samorządów regionalnych. Przedmiotem dyskusji będą m.in. uwarunkowania rozwijania ogrzewania energią elektryczną i gazem.
- Ważną rolę w ograniczaniu niskiej emisji mają do odegrania lokalne inicjatywy energetyczne, w tym klastry energii. Podczas sesji poświęconej energetyce rozproszonej zostaną przedstawione wyniki pierwszego konkursu na certyfikację klastrów energii. Dyskusja panelowa skoncentruje się na perspektywach rozwoju energetyki społecznej, w tym klastrów energii, w tym współpracy z energetyką zawodową - opisują organizatorzy.
Uwaga uczestników skupi się także na ogrzewaniu ciepłem z sieci. Ciepłownie muszą się zmierzyć z problemem dużych nakładów inwestycyjnych i stosowania nowych modeli biznesowych. Dyskusja w ramach sesji ma odpowiedzieć na pytanie, jakie działania są niezbędne, by ciepłownictwo mogło sprostać tym wyzwaniom i zwiększyć efektywność działania.
Organizatorzy mają nadzieję, że debata FNG pozwoli uczestnikom lepiej zrozumieć plany rządu i czołowych graczy sektora energetyki oraz dostarczy inspiracji do konkretnych działań lokalnych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.