Dzięki wymianie oświetlenia na LED-owe na peronach i w przejściach podziemnych PKP SA planuje zaoszczędzić 250 tys. zł. Nowe oświetlenie będzie m.in. na peronach w Płocku, Sosnowcu, Łodzi i Stargardzie, a także na przejazdach kolejowych w Małopolsce i na Opolszczyźnie.
Przedstawiciele Polskich Linii Kolejowych SA argumentuje, że wymiana oświetlenia to nie tylko kwestia oszczędności, ale również lepsza jakość światła. Do tej pory spółka kolejowa zainstalowała 3423 oprawy i punkty świetlne w technologii LED. W 2018 r. PLK wymienią kolejne 1697 opraw. Montaż LED-ów jest przewidziany we wszystkich projektach modernizacyjnych, które obecnie planuje zarządca infrastruktury.
Efektem wymiany oświetlenia widać już m.in. na stacji w Gorzowie Wielkopolskim, Sosnowcu, Krakowie, Witowie i Niedźwiedziu. W 2018 r. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zamierzają wymienić oświetlenie m.in. na peronach na stacjach w Płocku, Stargardzie, Grębowie, Łazach, Lubyczy Królewskiej i na przystanku Łódź Olechów Wschód. Nowe światło zostanie zamontowane również na kładkach znajdujących się na stacjach w Nowym Sączu, Nowym Targu i Bieczu. LED-y będą także oświetlały przejazdy kolejowo-drogowe, m.in. 31 przejazdów na Opolszczyźnie i 29 w Małopolsce.
Jak zaznaczają przedstawiciele kolejowej spółki oświetlenie LED-owe to także niższe koszty utrzymania i większe oszczędności. W porównaniu z tradycyjnymi oprawami nowe urządzenia mają pięciokrotnie dłuższą żywotność i nawet do 50 proc. mniejsze zużycie energii elektrycznej, przez co są tańsze w eksploatacji. Wymiana w 2018 r. 1697 sztuk spowoduje zmniejszenie zużycia energii elektrycznej w skali roku o około 475 MWh i obniży koszty zakupu o około 250 tys. zł rocznie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.