„Dziedzictwo niematerialne - lokalna tożsamość - wspólne bogactwo” - pod takim tytułem Miasto Zabrze oraz Muzeum Górnictwa Węglowego zorganizowały w sobotę, 21 kwietnia konferencję, podczas której oficjalnie podpisano deklarację zgody na nominację do wpisu na krajowa listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO obchodów Barbórki.
Jak podkreślali organizatorzy, Barbórka to bowiem przede wszystkim święto ludzi, którzy swoje życie związali z górnictwem i dziś w obliczu przemian gospodarczych i społecznych trzeba to dziedzictwo zachować dla przyszłych pokoleń.
W konferencji udział wzięli m.in. metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, szefowie spółek górniczych oraz przedstawiciele związków zawodowych.
- Religijność człowieka zwykle manifestuje się w pewnych znakach zewnętrznych. Tak było też w przypadku kultu świętej Barbary, który stał się dla górników pewnym umocnieniem ich pracy. (…) Zrósł się z górniczą pracą i był przekazywany przez pokolenia – mówił podczas konferencji Wiktor Skworc, który w sobotni poranek odprawił mszę świętą w kaplicy św. Barbary na poziomie 170 w Zabytkowej Kopalni Guido.
- Wszyscy ci, którzy chcą wpisania obchodów Barbórki na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, stają się zarazem tymi, którzy powinni o tym mówić i przekazywać to dziedzictwo i te wartości związane z obchodami ale i kultem świętej Barbary kolejnym pokoleniom. (…) Żyjemy w czasach, kiedy pewne rzeczy zaczynają nam umykać. My na Śląsku przyzwyczailiśmy się, że te cenne rzeczy są nasze i takie oczywiste, ale okazuje się, że w Europie czy nawet innych częściach Polski już takie oczywiste nie są. (…) Te ziemie powstały z pracy górników i nie możemy o tym zapominać – mówił dziennikarzom minister Tobiszowski.
Porozumienie depozytariuszy to jeden z najważniejszych elementów, dołączany do wniosku o wpisanie kultu na listę UNESCO. Poświadcza on, że Barbórka jest dla górników ważna i cenna. Wniosek o wpisanie św. Barbary na listę UNESCO podpisali przedstawiciele pięciu grup: kopalń, Kościoła, związków zawodowych, stowarzyszeń i osoby prywatne.
W galerii: Konferencja „Dziedzictwo niematerialne - lokalna tożsamość - wspólne bogactwo”. Zabrze, 21 kwietnia 2018 r. (zdjęcia: Bartłomiej Szopa – nettg.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.