Energetyka dla gospodarki - gospodarka dla energetyki to temat przewodni rozpoczynającego się w poniedziałek, 16 kwietnia, w Gdańsku 6. Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego. W sesji plenarnej ma wziąć udział trzech ministrów: środowiska, energii, inwestycji i rozwoju.
Prezes Europejskiego Centrum Biznesu z Lublina, organizującego szczyt, Krzysztof Karaś poinformował PAP, że udział w 6. Ogólnopolskim Szczycie Energetycznym zgłosiło ponad 600 osób. Wśród uczestników są prezesi największych firm energetycznych, ciepłowniczych, chemicznych i gazowych oraz przedstawiciele rządu. Wystąpienie inauguracyjne ma mieć minister energii Krzysztof Tchórzewski.
Trzej ministrowie na sesji plenarnej
"Polska polityka energetyczna - priorytety unijne vs polskie cele strategiczne" - to tytuł sesji plenarnej, w której mają uczestniczyć ministrowie: energii - Krzysztof Tchórzewski, inwestycji i rozwoju - Jerzy Kwieciński oraz środowiska, Henryk Kowalczyk. Wśród uczestników są także ambasadorowie Szwecji, Finlandii i Danii w Polsce. Jednym z poruszanych zagadnień ma być Strategia bezpieczeństwa energetycznego Polski na tle innych krajów UE, jej priorytety, polityka surowcowa i model docelowy.
Krzysztof Karaś zwrócił uwagę, że goście z zagranicy, z krajów basenu morza Bałtyckiego, w tym roku po raz pierwszy będą uczestniczyć w debatach Szczytu.
- Chodzi o to, żeby formuła spotkania bardziej oddawała trendy, które obecnie kształtują rzeczywistość rynku energetycznego - tłumaczył. Ocenia, że w tej chwili "współpraca i idea energetyki przez morze Bałtyckie jest kluczowa". Jako przykłady takich przedsięwzięć podał planowane gazociągi: Nord stream i Baltic Pipe.
O rynku mocy, fuzjach i współpracy w regionie
Powiedział, że zaplanowano też dyskusję na temat wdrażania rynku mocy oraz na temat, jak określił "wszystkich fuzji i przejęć, które odbyły się w minionym roku". Jako przykład podał m.in. przejęcie całej Grupy EDF, połączenie PERN i OLLP oraz zapowiedzianą fuzję Orlenu i Lotosu.
Uczestnicy konferencji dyskutować będą też m.in. na temat reorganizacji polskiego rynku energii jako konsekwencji polityki surowcowej państwa.
"Rewitalizacja narodowego potencjału gospodarczego jest priorytetem polityki rządu a tym samym tematem zapewniającym niezwykle ciekawą i inspirującą dyskusję" - czytamy w programie Szczytu.
Laboratorium innowacyjności
Od trzech lat Europejskie Centrum Biznesu wspólnie z Grupą GPEC przygotowuje w ramach Szczytu "Laboratorium innowacyjności". Karaś wyjaśnił, że zaproszeni goście: przedstawiciele biznesu i nauki oraz eksperci przedstawią krótkie prezentacje na temat innowacyjnych rozwiązań w przemyśle. Najlepsze innowacyjne rozwiązanie otrzyma wyróżnienie "Fale Innowacji".
Platformę "Laboratorium innowacyjności" zainicjowała Grupa GPEC. Jest ona wykorzystywana do wymiany doświadczeń pomiędzy polskimi firmami, instytucjami oraz naukowcami tworzącymi innowacyjne rozwiązania dla branży energetycznej.
Oprócz wyróżnienia "Fale Innowacji" zostanie wręczone, po raz piąty, Statuetki "Bursztyn Polskiej Energetyki 2018". Są to nagrody, którą otrzymują osoby, firmy, instytucje lub samorządy za działania, które w sposób szczególny przyczyniły się w ostatnim czasie do rozwoju polskiej energetyki.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.