Jubileusz 25-lecia Jastrzębskiej Spółki Węglowej to dobry czas na to, aby spojrzeć jak wyglądała historia firmy, która jest liderem Unii Europejskiej w produkcji węgla koksowego i koksu.
1993 r.
1 marca minister przemysłu i handlu Wacław Niewiarowski podpisał akt przekształcenia siedmiu przedsiębiorstw państwowych w jednoosobową spółkę akcyjną Skarbu Państwa – Jastrzębską Spółkę Węglową SA. W jej skład weszły kopalnie: Borynia, Zofiówka, Jastrzębie, Moszczenica, Pniówek w Jastrzębiu-Zdroju oraz Krupiński w Suszcu i Morcinek w Kaczycach. W skład weszły także: Zakład Gospodarki Komunalnej, Zakład Odmetanowania Kopalń, Elektrociepłownia Moszczenica oraz Elektrociepłownia Zofiówka.
6 października Walne Zgromadzenie JSW podjęło uchwałę, zgodnie z którą połączono dwa zakłady spółki: kopalnie Jastrzębie i Moszczenica w jeden zakład o nazwie KWK Jas-Mos.
1998 r.
Minister skarbu, biorąc pod uwagę nierentowność kopalni Morcinek w Kaczycach, upoważnił zarząd JSW do jej likwidacji - w drodze sprzedaży lub zamknięcia.
2000 r.
Pożegnanie kopalni Moszczenica, w której wydobycie ruszyło w 1966 r.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.