Amerykańska giełda rozpoczęła kwiecień na solidnym minusie, a indeksy S&P 500 i Nasdaq Comp weszły w obszar technicznej korekty. Rynek obawia się eskalacji sporów handlowych na linii USA-Chiny i dalszej przeceny spółek technologicznych, które przewodziły poniedziałkowym spadkom.
Aktywność w przemyśle USA w III lekko wyhamowała, jednak sektor ma wciąż za sobą 19 miesięcy nieprzerwanej ekspansji.
Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 1,91 proc., do 23.643,85 pkt.
S&P 500 stracił 2,23 proc. do 2.581,86 pkt. - wartość indeksu po raz pierwszy od czerwca 2016 r. zamknęła się poniżej istotnej bariery technicznej - 200-sesyjnej średniej kroczącej, czyli 2.589,9 pkt. i weszła w obszar technicznej korekty.
Nasdaq Comp. zniżkował o 2,74 proc. do 6.870,12 pkt. Indeks oddał całość tegorocznych wzrostów i również znalazł się w technicznej korekcie.
Notowania amerykańskich spółek ponownie znalazły się pod presją po słabym kwartale (S&P 500 stracił 1,2 proc.) i niezbyt udanym marcu (S&P 500 w dół o -2,7 proc.). W centrum uwagi znajdowały się w poniedziałek spory handlowe na linii USA-Chiny oraz mocne spadki sektora technologicznego.
Pekin w niedzielę oficjalnie ogłosił, w odpowiedzi na wcześniejsze działania Waszyngtonu (karne cła na 60 mld USD chińskiego importu), nałożenie ceł na 128 kategorii amerykańskiego importu. Nowe taryfy, które objęły towary warte ok. 3 mld USD, obowiązują od poniedziałku i najbardziej dotkną amerykańskich rolników.
O 25 proc. podniesiono stawki celne na wieprzowinę i złom aluminiowy. W 2017 r. do Chin trafiła wieprzowina z USA za 1,1 mln USD - to trzeci największy zagraniczny rynek hodowców świń z USA. Nowe, 15-proc. taryfy nałożono na m.in. na wino, świeże i suszone owoce, rury stalowe, żeń-szeń, czy etanol przemysłowy.
Wall Street ciągnęły w poniedziałek w dół spółki technologiczne na czele z Amazonem (-5,2 proc.). Gigant e-commerce ponownie znalazł się w ogniu krytyki prezydenta USA Donalda Trumpa.
Były biznesmen uważa, że Amazon stoi za złą kondycją finansową państwowego systemu pocztowego i małych detalistów.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.