Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził regulamin rynku mocy - poinformowało biuro prasowe URE. Regulamin określa warunki współpracy Polskich Sieci Elektroenergetycznych jako operatora systemu przesyłowego w producentami prądu, którzy będą uczestniczyć w rynku mocy.
Prezes URE wydał decyzję zatwierdzającą regulamin rynku mocy w piątek, 30 marca, po przeprowadzeniu postępowania administracyjnego. Dzień wcześniej dokument pozytywnie uzgodniono z ministrem energii.
Zatwierdzony regulamin jest podstawowym dokumentem dla uczestników rynu mocy, zawiera szczegółowe warunki ich współpracy ze spółką PSE S.A. Zapisano w nim m.in. wytyczne dotyczące planu działalności przedsiębiorcy, gdy składa on wniosek o rejestrację jego jednostki wytwórczej, procedurę występowania o korzyści z tytułu redukcji zapotrzebowania na moc planowaną. Określa też terminy na uzupełnienie braków formalnych wniosku o rejestrację, przewiduje szczegółowy tryb rozpatrywania reklamacji, a także zawiera obowiązujący wzór tzw. umowy mocowej.
Szczegółowe informacje dostępne są przez internet w zasobach Urzędu Regualacji Energetyki. Ze strony URE pobrać można m.in. komunikat Prezesa URE z decyzją zatwierdzającą, treść regulaminu rynku mocy oraz niezbędne załączniki do dokumentu. A także poprzednie decyzje normujące obowiązki wytwórców, m.in. o poddaniu się certyfikacji ogólnej dla producentów, których moc wytwórcza brutto wynosi 2 MW lub więcej.
Konstrukcję rynku mocy w Polsce określa ustawa z 8 grudnia 2017 r., która obowiązuje od początku tego roku. Mechanizmy mocowe powinny zagwarantować polskiemu systemowi moc niezbędną do pokrycia rosnącego popytu na energię elektyczną. Mają też zachęcać do inwestowania w budowę nowych źródeł wytwarzania prądu.
Po Wielkaocy - obowiązkowa certyfikacja ogólna
Przypomnijmy, że już po świętach, 3 kwietnia, rozpoczyna się obowiązkowa certyfikacja wytwórców o mocy równej lub większej 2 MW. Do procesu certyfikacji można też zgłosić planowane dopiero jednostki a także istniejące lub planowane jednostki tzw. redukcji zapotrzebowania na moc. Tylko po uzyskaniu certyfikatu ogólnego można przystąpić do kolejnych etapów rynku mocy i korzystać z jego zachęt.
Operator polskich sieci elektroenergetycznych szacuje, że mamy od tysiąca do 2 tys. źródeł podlegających obowiązkowej certyfikacji. Za niezgłoszenie się do niej właścicielowi bloku energetycznego grozi ustawowa kara do 5 proc. rocznych przychodów. Na złożenie potrzebnego wniosku przez specjalną stronę internetową przedsiębiorcy mieć będą tylko 10 dni. Potem do końca maja potrwa sprawdzanie wniosków.
Ustawa o rynku mocy umożliwia wzięcie w nim udziału także źródłom mniejszym niż 2 MW, jeśli dobrowolnie zagregują się z innymi źródłami, aby w sumie mogły dostarczyć ponad 2 MW. Taką zagregowaną grupę rynek będzie traktował jako jedno źródło.
Rynek mocy objąć może także odbiorców, jeśli na żądanie systemu gotowi są ograniczyć swoje zużycie prądu (DSR). W praktyce chodzi tu o dużych odbiorców przemysłowych, którzy wdrożą znaczące oszczędności energii elektrycznej, ale teoretycznie ustawa dopuszcza do tego mechanizmu mocowego nawet gospodarstwa domowe. Warunkiem jest utworzenie takiej grupy drobniejszych odbiorców, którzy razem wykarzą w bilansie 2 MW lub więcej.
Przygotowanie do aukcji mocy - pierwsze trzy w listopadzie
Następnym etapem przewidzianym prze napięty kalendarz rynku mocy będzie certyfikacja do aukcji mocowych, które zaczną się w listopadzie tego roku. W pierwszym rou działania rynku mocy (2018) odbędą się aż trzy aukcje na kontrakty mocowe w latach 2021, 2022 i 2023. Od 2019 r. będą przeprowadzane już tylko pojedyncze aukcje - zawsze z pięcioletnim wyprzedzeniem.
Rynek mocy realnie zafunkcjonuje w 2021 r. Na rachunkach za prąd wyszczególniona odtęd będzie tzw. opłata mocowa. Jej wysokość dla przeciętnego odbiorcy - w zamyśle projektantów rynku mocy - ma nie być znacząca, a być może zostanie zrekompensowana przez taniejące ceny prądu. Same aukcje mocy zawierają szereg szczegółowych zabezpieczeń i gwarancji zapobiegających niekontrolowanemu podbijaniu wartości kontraktów mocowych (od niej zależeć będzie w rezultacie opłata mocowa, rozłożona na wszystkich odbiorców).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.