Przekazanie ponad 190-letniej kopalni Wieczorek do Spółki Restruturyzacji Kopalń wcale nie musi oznaczać całkowitego końca zakładu. Pojawił się inwestor, który jest zainteresowany urządzeniem w dawnych kopalnianych budynkach i podziemnej części zakładu spa i centrum odnowy. Masażystami mają być emerytowani górnicy.
Chodzi o firmę Wellness Poland, która od ponad dekady jest obecna na polskim rynku. Spółka jest już właścicielem dwóch luksusowych ośrodków uzdrowiskowych w Polanicy Zdroju i Zakopanem, których znakiem rozpoznawczym są lecznicze właściciwości występujących tam wód termalnych. Kurorty słynną również z masaży leczniczych i terapii regeneracyjnych.
Jak się okazuje spółka jest zainteresowana otwarciem kolejnego ośrodka w Katowicach. Luksusowe SPA ma powstać na terenie zamkniętej właśnie kopalni Wieczorek. Wellnes Poland chce do tego wykorzystać nie tylko budynki nadszybia przekazanego właśnie do SRK szybu Roździeński, ale również podziemną część kopalni. To właśnie w rejonie szybu Roździeński, na poziomie 630 znajduje się główna pompownia kopalni, która ma zaopatrywać w wodę cały ośrodek.
Janusz Niećko, prezes Wellness Poland, podkreśla, że nie bez znaczenia jest również dostęp do pokładów węgla. Z niewielkiej ilości wydobywanego węgla ma być wytwarzane mydło z zawartością węgla aktywnego, które następnie będzie używane podczas masaży.
- To będzie doskonały mariaż starego i nowego. Już sam fakt, że część zabiegów będzie odbywała się kilkaset metrów pod ziemią, powinien być magnesem dla odwiedzających. Na dodatek badania potwierdziły, że w Wieczorku są silnie zmineralizowane wody chlorkowo-sodowe o doskonałych właściwościach leczniczych. Dodatkowym atutem będzie podziemna manufaktura mydła z węglem aktywnym. Już rozpoczęliśmy poszukiwania pracowników wśród dawnych górników pracujących w kopalni Wieczorek. Dla 10 z nich przygotowaliśmy też kursy masażu. Takie zabiegi oferowane przez byłych górników, to będzie ukłon w stronę historii i tradycji tego miejsca - argumentuje Niećko.
Jak zapewnia prezes Wellness Poland, spółka jest już po wstępnych rozmowach z SRK.
- Liczymy na to, że list intencyjny w tej sprawie uda nam się podpisać jeszcze w kwietniu. Prace mogłyby ruszyć w połowie roku, a cała inwestycja, które będzie kosztowała ok. 8 mln zł, powinna zakończyć w trzecim kwartale 2019 r. - informuje Niećko.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
Poloki majom we katyniu krziz ......na ukrinie majom pomniki bandery....my hanysy cywilozowane momy krziz poleglym ludziom postawić na symbol pracy co cołko warsawa odbudowali....szcynsc boz
1.04, moje mode pelikany: niy łykać wszyskiego, jak leci...
Likwidacja wieczora a zdjęcia z zamkniętej kopalni Kazimierz-Juliusz tylko tam były takie chodniki
Zakaz dorabiania dla emerytów górniczych!!! Prima aprilis niestety..