Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie podpisała porozumienie ze spółką komunalną Sądeckie Wodociągi, zarządzającą siecią wodno-kanalizacyjną w Nowym Sączu i przyległych gminach. Współpraca ma dotyczyć m.in. automatyzacji procesów oraz odnawialnych źródeł energii.
Z sądecką firmą będą współpracować specjaliści z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH zajmujący się automatyzacją, diagnostyką, monitoringiem procesów technologicznych.
- mWspółpraca będzie dotyczyć praktycznych zagadnień, między innymi automatyzacji i wizualizacji procesów technologicznych, wykorzystania odnawialnych źródeł energii czy inteligentnych systemów sterowania - poinformował we wtorek prof. Marek Iwaniec z AGH.
Prezes Sądeckich Wodociągów Janusz Adamek zaznaczył, że firma po zrealizowaniu największego projektu wodno-ściekowego w województwie małopolskim współfinansowanego przez UE o wartości ponad 400 mln zł, przechodzi na nowy poziom funkcjonowania.
- Zaopatrzenie w wodę oraz odbiór ścieków od mieszkańców regionu to podstawowe działania przedsiębiorstwa, które dziś muszą być wzbogacone wspólnymi projektami ze środowiskiem naukowym - zaznaczył.
Firma chce też współdziałać z naukowcami w produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii. Obecnie z tego źródła pokrywa ona już 80 proc. zapotrzebowania na prąd oczyszczalni ścieków, a w ramach współpracy z AGH chce dążyć do osiągnięcia nadwyżki energetycznej.
- Po pierwsze zabezpieczy to w stu procentach potrzeby oczyszczalni na energię elektryczną, a po drugie pozwoli wykorzystać ją do zasilania innych obiektów przedsiębiorstwa - dodał wiceprezes spółki Józef Ciuła.
W zeszłym roku Sądeckie Wodociągi podpisały porozumienia o współpracy z trzema innymi uczelniami wyższymi: Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Nowym Sączu, Politechniką Krakowską oraz Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie.
Od tego roku mniejszościowym udziałowcem spółki jest Polski Fundusz Rozwoju.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.