Redakcja „Tygodnika Powszechnego” zaprasza na 65. urodziny w Katowicach, które zaplanowano 25 marca, w rocznicę ukazania się pierwszego numeru „Tygodnika Powszechnego” o godzinie 18.
W ramach obchodów odbędzie się wraz ze Śląskim Centrum Filmowym cykl debat pt. „Myślenie na żywo”. Wcześniej, o 12 w Katowicach będzie miała miejsce (także jedna z wielu) „Lekcji czytania” – akcji propagującej czytanie wśród licealistów, którą „Tygodnik Powszechnym” rozpoczął w listopadzie zeszłego roku.
• ZSTiO nr 3 im. Abramowskiego, przy ul. ul. Harcerzy Września 1939 r. Nr 2 w Katowicach-Piotrowicach
• Centrum Sztuki Filmowej, ul. Sokolska 66 w Katowicach (wstęp wolny).
Godz. 18.00 - Myślenie na żywo: Tabu w kulturze, cykl debat realizowany razem Centrum Sztuki Filmowej w Katowicach na temat: Co dziś jest zakazane? Czy tabu jest nam potrzebne i do czego? Jak do tabu odnoszą się polscy artyści?
Udział wezmą m.in. prof. Joanna Tokarska-Bakir, prof. Tadeusz Sławek, Marcin Koszałka i Grzegorz Jankowicz („Tygodnik Powszechny”).
W programie pokaz filmów Marcina Koszałki: „Takiego pięknego syna urodziłam” (1999) „Do bólu” (2007)
Marcin Koszałka, ur. 1970, jest operatorem filmowym i dokumentalistą. Popularność przyniósł mu biograficzny film dokumentalny „Takiego pięknego syna urodziłam”, nagrodzony m. in. w Krakowie, Berlinie i Nyon. Nagrody przyniosły mu także inne dokumenty, takie jak „Do bólu” czy „Istnienie”, za które nagrodzono go nawet w Teheranie. Ostatnio nakręcił „Wyrok na życie”, film opowiadający o życiu kobiet zamkniętych w więzieniu. Koszałka jest także operatorem filmowym, autorem zdjęć m. in. do filmów „Rewers” Borysa Lankosza (za które został nagrodzony w Gdyni), „Rysa” Michała Rosy i „Pręgi” (nagrodzone w Gdyni i Polską Nagrodą Filmową Orzeł).
Joanna Tokarska-Bakir, ur. 1958, jest antropologiem kultury. Pracuje w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim. Laureatka nagrody Res Publiki Nowej za najlepszy esej i Nagrody im. Poli Nireńśkiej i Jana Karskiego. Ostatnio napisała szeroko komentowaną książkę „Legendy o krwi. Antropologia przesądu”, w której bada trwałość legendy o mordowaniu chrześcijańskich dzieci przez Żydów. Prace badawcze prowadziła w okolicach Sandomierza, w którego katedrze nadal wiszą antysemickie obrazy Karola de Prevot (o usunięcie obrazów utrwalających legendę o krwi walczył ks. Stanisław Musiał SJ, Autor „Tygodnika Powszechnego”)
Tadeusz Sławek, ur. 1946 w Katowicach, poeta, tłumacz, eseista, literaturoznawca. Jest stypendystą Fullbrighta, był rektorem Uniwersytetu Śląskiego, uczył m. in. w Norwich, Neapolu i Stanford. Tłumaczył m. in. Williama Blake’a, Tomasza Mertona czy Seamusa Heaneya, a także Johna Lennona i Jima Morrisona. Laureat nagrody „Lux ex Silesia” i Literackiej Nagrody „Solidarności”. Specjalizuje się w historii literatury angielskiej i amerykańskiej oraz w teorii literatury. Posiadacz długich włosów, których odmowa ścięcia pozbawiła go szansy na pracę w renomowanym liceum w Katowicach. Jest stałym publicystą „Tygodnika Powszechnego”
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.