W czwartek 25 marca 2010 rusza czwarta edycja „Świątecznej jazdy z Muzeum Śląskim”. Po Śląskim Bożym Narodzeniu w zabytkowym tramwaju przypomnimy tym razem zwyczaje związane ze Świętami Wielkiej Nocy. Na tę nietypową przejażdżkę muzeum zaprasza do 6 kwietnia.
Świąteczny tramwaj zobaczymy w Bytomiu, Chorzowie, Katowicach, Rudzie Śląskiej, Sosnowcu oraz Zabrzu. Wystawę będzie można zwiedzać na wybranych przystankach lub - dzięki przyłączeniu się do akcji KZK GOP – odbyć niecodzienną przejażdżkę w towarzystwie muzealnych eksponatów. Rozkład jazdy przygotowany przez Tramwaje Śląskie SA znajdziemy na stronie www.muzeumslaskie.pl.
Zaprezentowane zostaną także fotografie ciekawych zwyczajów wielkanocnych oraz archiwalne kartki wielkanocne.
- Poprzednie edycje „Świątecznej jazdy…” od pierwszej chwili spotkały się z bardzo ciepłym przyjęciem i sympatią mieszkańców naszego regionu, którzy chętnie w rodzinnym towarzystwie podróżowali muzealnym tramwajem. Podczas pierwszej akcji wystawę zwiedziło 1.600 osób, podczas ostatniej około 3.000. Mamy nadzieję, że tym razem świąteczny tramwaj przewiezie jeszcze więcej pasażerów - powiedziała nettg.pl Krystyna Pieronkiewicz-Pieczko z Działu Etnografii Muzeum Śląskiego.
W wielu miejscowościach Śląska do dziś zachował się zwyczaj trzymania straży przy grobie Chrystusa, a najbardziej barwni żołnierze to tzw. Turki w gminie Koziegłowy. Znane są również, mające odległą tradycję, wielkanocne procesje konne połączone z modlitwą o dobre urodzaje. Odbywają się one w poniedziałek wielkanocny w Pietrowicach Wielkich, Bierkowicach i Sudole (raciborskie) oraz w Ostropie k. Gliwic.
Sponsorem ekspozycji w Muzeum Śląskim jest Tauron Polska Energia SA - jeden z największych dostawców energii elektrycznej w Polsce. Prąd sprzedawany przez Grupę Tauron dociera do 4 mln klientów: potężnych przedsiębiorstw przemysłowych, małych rodzinnych firm oraz gospodarstw domowych. Grupa Tauron działa na obszarze równym niemal jednej piątej powierzchni kraju. Zatrudnia ok. 28 tys. osób. Zajmuje się: wydobyciem, produkcją, dystrybucją i handlem energią, dzięki temu zachowuje kontrolę nad procesem jej wytwarzania i dostarczania.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.