W najnowszym wydaniu Trybuny Górniczej - ukaże się w czwartek - o tym, że nowa kopalnia węgla energetycznego powstanie prawdopodobnie w Przeciszowie pod Oświęcimiem. Zakład ma zatrudniać 2 tys. osób i wydobywać ok. 2 mln t węgla.
Szacunkowy koszt budowy to 5 mld zł, a realizacja inwestycji może być finansowana zarówno przez jedną z państwowych spółek węglowych, jak i prywatny kapitał. Wydobycie miałoby się rozpocząć najpóźniej w 2030 r.
Kopalnię kilka lat temu planował wybudować tutaj Kopex. Te plany chce teraz kontynuować Famur, który przejął Kopex. Jak niedawno zastrzegał na łamach Trybuny Górniczej prezes Famuru Mirosław Bendzera, nie chodzi o prowadzenie działalności wydobywczej, tylko znalezienie inwestora, który zrealizuje projekt.
W TG także o tym, że Program dla sektora górnictwa mówi o sposobach „przeprowadzenia radykalnej sanacji górnictwa węgla kamiennego przy aktywnym współudziale państwa”. Autorzy dokumentu zwracają jednak uwagę, że koszty modernizacji i unowocześnienia górnictwa będą musiały ponieść same spółki węglowe. Zgodnie z założeniami Programu roczne nakłady inwestycyjne górniczych spółek mają wynosić ok. 2 mld zł.
W tygodniku warto także przeczytać o rekordowo wydajnej ścianie w kopalni Murcki-Staszic. Wydobycie dobowe wynosi tam 7 tys. ton. Osiągnięcie takich efektów jest możliwe dzięki temu, że ściana jest w pewnym sensie unikatowa. ma wysokość 4,5 m i pracuje w niej największy i najmocniejszy kombajn w całym polskim górnictwie węgla kamiennego.
Zapraszamy do lektury! Spotkajmy się w czwartek i każdego dnia na portalu górniczym nettg.pl.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Skończcie bzdury pisać bo kopalnia NIGDY w Przeciszowie (na szczęście) nie powstanie. Amen
Rekordowa sciana jest w Kopalni Staszic a nie Murcki