Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził wnioski czterech największych operatorów systemów dystrybucyjnych o kolejną zmianę taryf energii elektrycznej. Mają one zachęcić odbiorców do zużywania większej ilości prądu w godzinach nocnych.
Decyzja URE to konsekwencja wejścia w życie nowego rozporządzenia ministra energii z dnia 29 grudnia w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie energią elektryczną. Po jego wydaniu w ostatnich dniach starego roku czterech największych operatorów systemów dystrybucyjnych w Polsce: Enea Operator Sp. z o.o., PGE Dystrybucja S.A., Energa Operator S.A. oraz Tauron Dystrybucja S.A. wystąpiło do Prezesa URE o zmianę taryf w zakresie dystrybucji. Ich propozycje polegały na utworzeniu dodatkowej grupy taryfowej tzw. antysmogowej G12as dla odbiorców zużywających energię elektryczną na potrzeby gospodarstw domowych w godzinach nocnych, czyli między 22.00 a 6.00.
W styczniu dystrybutorzy złożyli do URE wnioski o kolejną zmianę w taryfach dotyczącą obniżenia składnika zmiennego stawki sieciowej w nowej grupie G12as. Jego wysokość ustaliły na 9 do 10% składnika zmiennego w grupie taryfowej G11 i w G12as dla strefy dziennej. Oznacza to stosowanie obniżonej stawki opłaty zmiennej w godzinach nocnych, jednak tylko w odniesieniu do ilości energii elektrycznej przewyższającej ilość prądu zużytego w analogicznym okresie rozliczeniowym roku poprzedzającego. Zmiany mają być widoczne na rachunkach za energię elektryczną
16 stycznia prezes URE zatwierdził aktualizację taryf jako „korzystną dla odbiorców i zgodną z przepisami prawa”. Przedsiębiorstwa będą mogły zastosować niższe stawki nie wcześniej niż po upływie 14 dni i nie później niż do 45 dnia od dnia publikacji decyzji Urzędu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Wy lepiej dajcie więcej zarobić a nie płacicie ochłapy 400- 900 Euro a nie obniżać stawki za prąd