Dwudniowe spotkanie robocze partnerów projektu INNO WISEs dla tzw. przedsiębiorstw społecznych zorganizowało w środę i czwartek, 17 i 18 stycznia, katowickie Stowarzyszenie Współpracy Regionalnej w Sali Kolumnowej Urzędu Marszłakowskiego Województwa Śląskiego w Katowicach.
W wtorek uczestnicy wymienią dotychczasowe doświadczenia i podzielą się własnymi rozwiązaniami prowadzenia biznesu w formule społecznej. W środę tematem będzie m.in. strategia komunikacji i specyfika grup docelowych, objętych projektem.
Od kilkunastu lat w całej Europie zwiększa się liczba przedsiębiorstw społecznych. Niestety, wzrostowi temu nie towarzyszy rozwój jakościowy, z biznesowego i technologicznego punktu widzenia. Lukę tę ma wypełnić projekt INNO WISEs, dostarczając przedsiębiorstwom społecznym innowacyjnych narzędzi biznesowych, aby zwiększyć ich konkurencyjność rynkową - informują organizatorzy warsztatów w Katowicach.
Trzyletni projekt, który rozpoczął się w lipcu 2017 r., finansowany jest z programu Interreg Europa Środkowa przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, a jedynym polskim partnerem jest Stowarzyszenie Współpracy Regionalnej z Katowic, które od wielu lat zajmuje się międzynarodowymi przedsięwzięciami w dziedzinie ekonomii społecznej.
Pozostali partnerzy pochodza z 5 krajów: z Włoch - Fundacja Politechniki w Mediolanie z Włoch (koordynator projektu), Stowarzyszenie Współpracy Społecznej CGM, Autonomiczna Prowincja Trento, z Belgii - Europejskie Stowarzyszenie Przedsiębiorstw Społecznych, ze Słowenii - SENT, czyli Słoweńskie Stowarzyszenie na rzecz Zdrowia Psychicznego, Wyższa Szkoła Nauk Społecznych w Novej Goricy, Urząd Miasta Nova Gorica oraz ITC Technologie Innowacyjne Klaster Murska Sobota, z Chorwacji - ACT Instytut Nauk Społecznych Ivo Pilar i region Medjimurje.
Celem programu jest m.in. udostępnienie przedsiębiorcom gotowych modeli działania, likwidowanie barier technologicznych, stymulowanie zmiany sposobu myślenia w sektorze.
Nowe technologie przekazywane będą przedsiębiorstwom społecznym za pośrednictwem specjalnie utworzonej platformy teleinformatycznej, z której można pobierać narzędzia np. do zarządzania zasobami ludzkimi i marketingiem a także z platformy e-commerce.
- Nasze podejście jest zintegrowane, obejmuje nie tylko zagadnienia techniczne ale też sposób myślenia i tło kulturowe, sprzyjając zagospodarowaniu niewykorzystanego potencjału społeczności lokalnych i najbliższego otoczenia przedsiębiorstw społecznych. Projekt zakłada również szkolenia, w tym tutoriale, webinary i działania e-learningowe - tłumaczą organizatorzy z SWR.
Niedawne badanie Komisji Europejskiej potwierdziło, że w Europie konkurencyjność na rynku zwiększały te przedsiębiorstwa społeczne, które uczyły sie zarządzania biznesem i sięgnęły po odpowiednie technologie prowadzenia przedsiębiorstw.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.