Do 2022 r. światowy popyt na węgiel nieznacznie wzrośnie do 5,53 mld t ekwiwalentu węgla. W najnowszym raporcie Coal 2017, który opublikowała Międzynarodowa Agencja Energetyczna 18 grudnia, przewiduje się, że w 2022 r. udział węgla w światowym miksie energetycznym wyniesie 26 proc. (obecnie 27 proc.).
W 2016r. światowe zużycie węgla spadło drugi rok z rzędu, o 1,9 proc., do 5,357 mld ton ekwiwalentu węgla, z powodu niższych cen gazu, wzrostu OZE i poprawy efektywności energetycznej - piszą autorzy raportu o sytuacji na globalnym rynku surowców katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu.
Wzrost popytu na węgiel ma jednak nastąpić m.in. w Indiach i Azji Południowo-Wschodniej. Spadać może zapotrzebowanie na surowiec w Europie, Kanadzie, USA i Chinach.
Przyszłość węgla w Europie ma słabsze perspektywy i w coraz większym stopniu związana jest z Polską i Niemcami, w których łączne zużycie stanowi ponad połowę węgla zużywanego w Unii Europejskiej.
Prognoza MAE dla Polski mówi, że popyt będzie stabilny do 2022r. - podkreślają analitycy raportu ARP.
W Niemczech popyt na węgiel spada nawet w miarę stopniowego wycofywania energii jądrowej, przy czym zużycie węgla pozostaje bardzo wrażliwe na relatywne ceny węgla, gazu ziemnego i dwutlenku węgla.
W przypadku większości krajów w Europie węgiel staje się coraz mniej istotną częścią koszyka energetycznego, ponieważ coraz więcej krajów zamknęło lub zamyka elektrownie węglowe. Produkcja węgla kamiennego w Europie, poza Polską, według Agencji spadnie do marginalnego poziomu już w 2022r. Produkcja węgla brunatnego ma znaczenie w kilku krajach, ale również wykazuje tendencję spadkową, która wynika z trendów w wytwarzaniu energii.
W przyszłym krajobrazie rynku węglowego pojawia się natomiast Pakistan - zauważają autorzy raportu ARP. Obdarzony rozległymi zasobami węgla brunatnego i narażony na poważny niedobór energii, Pakistan stawia głównie na węgiel krajowy, a następnie importowany, głównie dla celów zaopatrzenia w energię elektryczną.
IEA prognozuje, że popyt na węgiel pomiędzy 2016r. a 2022r. wzrośnie ponad czterokrotnie, a Pakistan stanie się znaczącym graczem międzynarodowym, przy czym import surowca będzie stanowił ponad połowę jego zużycia.
Także Bangladesz planuje zwiększenie roli węgla, chociaż rozwój gospodarczy do 2022r. będzie ograniczony.
Plany rozwoju energetyki węglowej odłożył na razie Egipt, podczas gdy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich Dubaj ma otworzyć pierwszą dużą elektrownię węglową na Bliskim Wschodzie. Wzrost zużycia w opisanych krajach będzie relatywnie niewielki w porównaniu do dzisiejszych dużych konsumentów. Dla przykładu Pakistan i Bangladesz łącznie do 2022 r. będą zużywać tylko około 5 proc. wolumenu indyjskiego - podaje raport ARP za MAE.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.