Inwestycje o łącznej wartości sięgającej 40 mld zł, wzmocnienie istniejących w regionie możliwości i wykorzystanie potencjałów rozwojowych zakłada Program dla Śląska, przygotowany przez Rząd w uzgodnieniu z Wojewódzką Radą Dialogu Społecznego. Bardzo dużo będzie się działo w górnictwie.
To m.in. projekt pilotażowy Inteligentna Kopalnia, którego celem będzie wdrożenie do produkcji w przemyśle wydobywczym nowoczesnych rozwiązań technologicznych, sztucznej inteligencji. Kolejny pomysły to zgazowanie węgla w przemysłowych instalacjach na powierzchni, produkcja paliw bezdymnych z zawartością części lotnych max. 10 proc., brykietowanie węgli energetycznych z udziałem środków o wysokiej kaloryczności i wytrzymałości mechanicznej. Następne projekty to: kompleks produkcji wodoru z gazu koksowniczego, węgle i koksy aktywne dla suwania rtęci ze spalin, nowoczesny przerób smoły koksowniczej, produkcja ciepła sieciowego lub energii elektrycznej z wykorzystaniem gazu za zgazowania odpadów węglowych, komunalnych i przemysłowych oraz osadów ściekowych.
W Programie dla Śląska zapisano także produkcję ekologicznych, formowanych paliw niskoemisyjnych, hybrydowy program utylizacji metanu w powietrzu wentylacyjnym z przewietrzania kopalń metanowych, budowę instalacji produkcji gazu syntezowego poprzez proces odgazowania surowców w atmosferze wodorowej, produkcję energii elektrycznej poprzez podziemną elektrownię itd. (szczegóły w pdf. poniżej).
- Śląsk to jeden z najsilniejszych gospodarczo regionów Polski, wojewódzki lider w eksporcie do krajów UE. Wytwarza prawie 13 proc. polskiego PKB – zwrócił uwagę premier Mateusz Morawiecki, minister rozwoju i finansów.
I dodał: - Jeśli strategia rozwoju Śląska nie ulegnie jednak korekcie, za parę lat może się okazać, że siła regionu będzie topnieć, a jego potencjał pozostanie zmarnowany. Po to jest program dla Śląska: aby wzmacniać to, co dobre i naprawić to, co wymaga naprawy – zakończył premier.
Zdaniem resortu rozwoju problemy gospodarcze, środowiskowe i społeczne Śląska paradoksalnie wzięły się stąd, że w regionie odkryto bogactwa naturalne. Rozwój ekonomiczny, od lat opierający się na budowie oraz rozkwicie przemysłu ciężkiego, pociągnął za sobą szkody dla środowiska. Nowa droga rozwoju Śląska w zakresie przemysłu, będąca efektem zmian gospodarczych w kraju i na świecie, oznaczała dla regionu potrzebę restrukturyzacji, która się jeszcze nie zakończyła.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
WYŚWIETL ZAŁĄCZNIK