Nakładem Głównego Instytutu Górnictwa ukazała się książka pod tytułem „Metoda projektowania portalowo-szkieletowej obudowy połączeń wyrobisk korytarzowych” autorstwa dr inż. Marka Rotkegela.
Wyrobiska w kopalni węgla kamiennego tworzą podziemną, rozbudowaną sieć, łączącą się ze sobą w wielu miejscach. Jednym ze sposobów zabezpieczania połączeń wyrobisk korytarzowych jest stosowanie obudowy portalowo-szkieletowej, której zasadnicza konstrukcja w postaci ramy uzupełniona jest odrzwiami. Sposób ten pozwala na dostosowanie obudowy do trudnych warunków geologiczno-górniczych, coraz większych gabarytów wyrobisk, a często także skomplikowanej geometrii ich połączenia.
W książce omówiono szereg zagadnień związanych z projektowaniem, wykonywaniem i weryfikacją wytrzymałościową konstrukcji obudowy portalowo-szkieletowej. Przedstawiono metody doboru obudowy połączeń wyrobisk oraz proces projektowania i kwestie techniczne związane z jej stosowaniem. Przedstawiono autorskie programy komputerowe wspomagające proces projektowania obudowy skrzyżowań wyrobisk korytarzowych.
- Zakład Technologii Eksploatacji i Obudów Górniczych GIG od 25 lat zajmuje się problematyką związaną z projektowaniem portalowych obudów odgałęzień i skrzyżowań – mówi dr inż. Marek Rotkegel. - W tym czasie zaprojektowaliśmy ok. 340 konstrukcji tego typu, przeznaczonych do zabudowy w konkretnych wyrobiskach kopalń. Zaprojektowane przez nas portalowe obudowy połączeń wyrobisk korytarzowych stanowią co najmniej 2/3 wszystkich tego typu konstrukcji zastosowanych w polskim górnictwie węglowym. Stąd też w książce dokonałem przeglądu ciekawszych konstrukcji zaprojektowanych w GIG. Daje to pogląd na możliwości produkcyjne i wykonawcze różnych typów portalowo-szkieletowej obudowy połączeń wyrobisk korytarzowych.
Książka jest cenną pozycją na rynku wydawnictw o tematyce górniczej i będzie służyła kolejnym pokoleniom górniczych kadr. Jest przeznaczona przede wszystkim dla pracowników kopalń, szczególnie dla służb zajmujących się gospodarką materiałową, przygotowaniem produkcji oraz projektowaniem i wykonywaniem obudowy. Monografia jest do nabycia w Zespole Wydawnictw GIG: wydawnictwa.gig.eu.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.