Inwestorzy w USA stracili we wtorek, 19 grudnia, apetyt na ryzyko, giełdowe indeksy straciły lekko po dwóch dniach wzrostów i kolejnych historycznych rekordach.
Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł 0,15 proc. do 24.754,75 pkt.
S&P 500 zniżkował o 0,32 proc. do 2.681,47 pkt.
Nasdaq Composite poszedł w dół o 0,44 proc. do 6.963,85 pkt.
Po dwóch sesjach wzrostów (S&P zyskał ok. 1 proc.) indeksy giełd w USA notowały we wtorek lekkie spadki, lecz pozostawały w okolicach historycznych szczytów. W poniedziałek Dow Jones Industrial ustanowił na zamknięciu siedemdziesiąty w 2017 r. rekord wszech czasów - to najlepszy wynik w historii indeksu.
30 proc. spółek z S&P 500 w poniedziałek na zamknięciu było wycenianych powyżej ich przeciętnej ceny docelowej - wynika z wyliczeń Strategas Research Partners. Oznacza to, że spółki te osiągnęły wyceny, co do których analitycy oczekiwali, że zostaną osiągnięte najwcześniej za rok.
Na 1-proc. minusie handlowane były walory Apple. Analitycy Nomura Instinet obniżyli rekomendację dla producenta elektroniki do "neutralnie" z "kupuj", uzasadniając decyzję wysoką wyceną akcji spółki w obecnym cyklu produktowym.
Proponowana obniżka CIT w USA do 21 proc. z 35 proc. może doprowadzić do 14-proc. wzrostu szacunków zysków dużych amerykańskich banków - uważają analitycy Goldman Sachs.
Reforma podatkowa pozostaje w centrum uwagi rynku. Obie izby amerykańskiego Kongresu planują zakończenie głosowań nad ostateczną wersją ustawy podatkowej do środy. Do końca tygodnia pod ustawą podpis najprawdopodobniej złoży prezydent USA Donald Trump, co umożliwi wejście w życie większości nowych regulacji od 1 stycznia 2018 r.
Ustawa nie powinna mieć tym razem problemów w Senacie, gdzie Republikanie mają jedynie dwa głosy przewagi (a w praktyce jeden, gdyż John McCain z powodu stanu zdrowia nie może wziąć udziału w posiedzeniu). Wątpliwości rozwiała w poniedziałek Susan Collins, ostatnia Republikanka zgłaszająca wątpliwości do końcowej wersji projektu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.