Zachodnioeuropejskie giełdy na plusach. Rynkom w regionie udziela się pozytywny sentyment z USA i Japonii - informują maklerzy.
Amerykańskie giełdy zakończyły czwartkową sesję wzrostami. Dow Jones Industrial i S&P 500 na zamknięciu zyskały po 0,29 proc., a Nasdaq Comp. poszedł w górę o 0,54 proc.
W piątek mocno zwyżkował indeks tokijskiej giełdy - Nikkei 225 zyskał 1,4 proc. Przyczyniły się do tego m.in. lepsze od oczekiwań dane o PKB Japonii w III kw. Produkt Krajowy Brutto wzrósł w III kw. o 2,5 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk - wynika z końcowego wyliczenia statystyków. Wstępnie szacowano wzrost na 1,4 proc., a analitycy oczekiwali +1,5 proc.
W ujęciu kwartalnym PKB Japonii wzrósł w III kw. o 0,6 proc. Wstępnie prognozowano +0,3 proc., a analitycy szacowali +0,4 proc. Nominalny PKB Japonii w III kw. wzrósł zaś o 0,8 proc. kdk. Tu szacowano +0,6 proc., a analitycy spodziewali się +0,7 proc.
Mocne dane makro dotarły też już na rynki z Chin - eksport wzrósł w listopadzie o 10,3 proc. rdr (w juanach) - podała administracja celna. Analitycy spodziewali się wzrostu zaledwie o 2,0 proc. Dobrze wygląda też import - w XI wzrósł on rdr o 15,6 proc. (w juanach), a oczekiwano wzrostu o 12,5 proc.
W dolarach eksport rdr wzrósł zaś w XI o 12,3 proc., po wzroście poprzednio o 6,8 proc. i wobec oczekiwanego przez analityków wzrostu o 5,3 proc. Import wzrósł o 17,7 proc., po wzroście poprzednio o 17,2 proc. i wobec szacowanego wzrostu o 13,0 proc.
Poniżej oczekiwań są za to wskaźniki z Niemiec - eksport spadł w październiku o 0,4 proc. mdm po spadku miesiąc wcześniej również o 0,4 proc. - podał Federalny Urząd Statystyczny. Analitycy spodziewali się zaś wzrostu o 1,0 proc.
Import mdm wzrósł o 1,8 proc., po spadku miesiąc wcześniej o 1,1 proc., po korekcie z -1,0 proc. - podali statystycy. Tu oczekiwano wzrostu o 1,0 proc.
Nadwyżka w handlu Niemiec wyniosła 18,9 mld euro wobec nadwyżki 24,1 mld euro i spodziewanych w X 21,9 mld euro.
Powód do zadowolenia mają za to Francuzi - produkcja przemysłowa we Francji wzrosła o 1,9 proc. w październiku mdm, podczas gdy miesiąc wcześniej wzrosła o 0,8 proc. - poinformował Insee. Analitycy spodziewali się tymczasem spadku o 0,1 proc. W ujęciu rok do roku produkcja przemysłowa wzrosła o 5,5 proc., po wzroście o 3,2 proc. w poprzednim miesiącu - podał Insee. Tu oczekiwano wzrostu o 2,9 proc.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.