W najbliższych dniach do księgarń trafi kolejny album z bestsellerowej serii, wydawanej od 2012 r. przez katowickie Wydawnictwo Prasa i Książka Grzegorz Grzegorek.
Tyma razem będzie to tom poświęcony kopalniom i hutom Katowic, jakie na przestrzeni wieków istniały na obszarze ograniczonym współczesnymi granicami miasta.
- Będzie to album niezwykły – mówi Grzegorz Grzegorek, wydawca, a jednocześnie współautor i redaktor tomu – gdyż po raz pierwszy w jednej książce opisano wszystkie zakłady górnicze i hutnicze, jakie kiedykolwiek istniały w Katowicach. Powzięliśmy zamiar ambitny, ale w pełni udało się go zrealizować. Okazało się jednak, że aby te opisy pomieścić potrzeba było ponad 450 stron!
- Trochę więcej pracy nas to kosztowało, ale jestem przekonany, że warto było. Dzięki temu powstała pierwsza w dziejach miasta monografia tych dwóch gałęzi przemysłu. W dotychczasowych opracowaniach nigdy nie zawarto wszystkich kopalń i hut. Myśmy tego dokonali.
Książka wypełnia więc lukę, jaka od kilkunastu lat istniała w publikacjach poświęconych miastu, zaś jej poziom merytoryczny gwarantują pozostali autorzy: Adam Fruziński oraz Piotr Rygus. Warto dodać, że książką powstała we współpracy z Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu i Muzeum Hutnictwa Cynku w Katowicach.
Album będzie więc najgrubszy ze wszystkich dotychczasowych (przypomnijmy w serii ukazały się dotychczas albumy poświęcone ulicom i placom, Domom i gmachom, parafiom i kościołom oraz wodociągom, i kanalizacji Katowic , ale też niestety droższy. Cenę jednak podnieśliśmy (mimo większych kosztów produkcji) jedynie proporcjonalnie do zwiększonej objętości.
Jednak nie tylko sprawom produkcji album jest poświęcony. - Staraliśmy się pokazać także wpływ kopalń i hut na tworzenie miasta, podkreślać impulsy rozwoju, jak i wskazywać bariery, jakie z ich powodów powstawały. Niemniej ważne bowiem jest to, co oprócz zatrudnienia kopalnie i huty dawały swym pracownikom, ich rodzinom, a szerzej wszystkim okolicznym mieszkańcom, w sferze pozaprodukcyjnej - przybliża zawartość wydawca.
Bez wątpienia jednak największą atrakcją wizualnej strony albumu są przepiękne zdjęcia podziemi kopalń autorstwa Piotra Tabaczyńskiego, Marka Lochera i Sylwestra Olbrycha, a także odkryte stare, często nieznane zdjęcia, które winny zainteresować Czytelników.
Niestety, czytelnicy będą mieli nieco kłopotu z nabyciem tej pozycji. Po bankructwie sieci Matras, która w Katowicach miała kilka księgarni, album dostępny będzie jedynie w lokalnych księgarniach.
- Po prostu inne sieciowe księgarnie nie kwapią się do przejęcia rynku książek poświęconych sprawom lokalnym - komentuje Grzegorek
- Postaramy się to jakoś zrekompensować mieszkańcom i planujemy większą ilość spotkań autorskich, na których będzie można nabyć albumy w niższych cenach – dodaje.
Album jak zwykle pełen jest ilustracji, ciekawostek i dnach faktograficznych. Oczywiście nie mogło zabraknąć materiałów po raz pierwszy publikowanych, tu wymieńmy jedynie najstarsze plany kopalni Katowice czy huty Baildon.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.