Urzędnicy w Brukseli utożsamiają efektywność energetyczną z oszczędnością na rynku finalnym. Komisja Europejska chciałby, aby wyniosła ona 30 proc. licząc od 2006 do 2030 r. Komisja Europejska nie uwzględnia jednak konwersji energii pierwotnej w finalną i przesyłu prądu przez sieci. A to właśnie tam tkwią największe rezerwy, by osiągnąć zamierzone cele.
Według założeń unijnych roczne ograniczenia dostaw energii w krajach członkowskich ma wynosić po 2021 r. 1,5 proc. Bruksela chce, aby dotyczyło to energii finalnej, jeśli tak się stanie rachunki za prąd znacznie wzrosną. Ucierpią więc odbiorcy końcowi, zwłaszcza gospodarstwa domowe.
- W Polsce ubóstwo energetyczne sięga już 17 proc. przy średniej unijnej 10 proc. Taka polityka energetyczna UE z pewnością przyczyniłaby się do wzrostu ubóstwa energetycznego – przekonuje dalej prof. Gierek.
Dlatego jego zdaniem oszczędności powinny dotyczyć przede wszystkim energii pierwotnej, a nie finalnej. Niezbędnym jest, aby generować je bardziej intensywnie w sektorze budynków. Konieczność ich ogrzewania zimą i chłodzenia latem odpowiada za ok. 40 proc. całkowitej konsumpcji energii elektrycznej w UE. Tymczasem w Polsce ok. 70 proc. substancji mieszkaniowej i budynków użytku publicznego wciąż nie doczekało się termomodernizacji.
- Największe możliwości leżą w termomodernizacji. W Polsce mamy 70-80 proc. nieizolowanych jeszcze budynków. To będzie pokaźny element, a zarazem próba zmniejszenia tzw. ubóstwa energetycznego i pole do tworzenia miejsc pracy. Policzono, że gdyby w Polsce na szeroką skalę wprowadzić termomodernizację, to da ok. 150 tys. nowych miejsc pracy - przekonywał europoseł Gierek.
Profesor jest sprawozdawcą do zmiany dyrektywy o efektywności energetycznej. Debata nad jej kształtem odbędzie się jeszcze w listopadzie tego roku.
Prof. Dam Gierek poinformował o wniesionych uwagach do Dyrektywy Energetycznej podczas piątkowej konferencji prasowej (17 listopada) w siedzibie Solidarności w Katowicach. Zorganizowało ją przedstawicielstwo Parlamentu Europejskiego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.