Międzynarodowy system zarządzania jakością powietrza ma być jednym z efektów projektu Air Tritia, przy którym współpracę rozpoczęły instytucje przygranicznych regionów Czech, Polski i Słowacji. Powstać ma też propozycja strategii poprawy jakości powietrza.
Projekt "Ujednolicone podejście do systemu zarządzania zanieczyszczeniem powietrza w funkcjonalnych obszarach miejskich (Air Tritia)" zainaugurowała we wtorek (17 października) konferencja w Głównym Instytucie Górnictwa w Katowicach.
Jak powiedział PAP koordynator przedsięwzięcia prof. Petr Jančík z VB - uniwersytetu technicznego w Ostrawie, celem jest stworzenie narzędzi i całego systemu wsparcia poprawy jakości powietrza - na dużym terenie, obejmującym cztery przygraniczne regiony: kraj śląsko-morawski, woj. opolskie i śląskie oraz kraj żyliński.
- To obszar mający wspólne cechy związane z zanieczyszczeniem powietrza: wysokie zagęszczenie obszarów zabudowanych, ciężkiego przemysłu i transportu. Przygotujemy rozwiązania do zastosowania na całym tym obszarze, jak i lokalnie, odnoszące się do specyficznych, miejscowych uwarunkowań. Chcemy wesprzeć proces decyzji w tym zakresie informacjami, jak podnieść jakość powietrza i prognozami co się stanie, jeżeli wprowadzimy konkretne rozwiązania - wyjaśnił Jančík.
W projekcie powstanie np. model emisji zanieczyszczeń z różnych źródeł (niska emisja, wysoka emisja, emisja drogowa) wraz z mapą do wizualizacji przemieszczeń i wskazywania kierunków podejmowanych działań w oparciu o różne dane (m.in. geograficzne czy demograficzne).
Zostaną przy tym wykorzystane doświadczenia i narzędzia z wcześniejszych badań i projektów poszczególnych partnerów przedsięwzięcia. - Mamy wyposażenie i wiedzę m.in. w zakresie modelowania matematycznego i sposobów mierzenia zanieczyszczeń powietrza - zaznaczył Jančík.
Istnieje też już duży zbiór danych z bardziej ograniczonych tematycznie projektów związanych z pomiarami zanieczyszczeń powietrza. Teraz dane te zostaną szerzej zestawione i opracowane - m.in. pod kątem wpływu na środowisko, zdrowie czy koszty ekonomiczne.
Na tej podstawie powstaną postulowane narzędzia do zastosowania w perspektywie strategicznej - długoterminowej, jak i krótkoterminowej, np. w odniesieniu do nagłych zdarzeń czy wypadków mających wpływ na zanieczyszczenie powietrza.
Projekt nie jest przygotowany wyłącznie pod kątem trzech współpracujących przy nim regionów. Wypracowane narzędzia będą mogły zostać zaadaptowane też w innych miejscach w Europie. Będą to np. modelowe rozwiązania typu AQMS (Air Quality Managment System - systemu zarządzania jakością powietrza) czy PWS (Prediction Warning System - systemu prognostyczno-ostrzegawczego).
W projekcie uczestniczą: VB - uniwersytet techniczny w Ostrawie, Uniwersytet w ilinie, Główny Instytut Górnictwa, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy, instytut naukowo-badawczy ACCENDO, pięć współpracujących miast: Rybnik, Ostrawa, ilina, Opole i Opawa, a także Europejskie Ugrupowanie Współpracy Terytorialnej TRITIA.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.