Grupa CZH rozpoczęła realizację swojego projektu mającego na celu zmniejszenie ilości zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery z domowych palenisk. Pierwszy elektrofiltr kominowy – patent naukowców z Politechniki Śląskiej - zamontowany został w jednym z goczałkowickich domów jednorodzinnych. Goczałkowice przystąpiły do pilotażowego programu eksploatacji tych urządzeń.
17 października br. w tamtejszym Urzędzie Gminy zaprezentowano informację o programie i samym urządzeniu. Z zainteresowanymi, w tym przedstawicielami gmin i dziennikarzami, spotkali się Adam Gorszanów, prezes zarządu Grupy CZH oraz dr inż. Robert Kubica, adiunkt w Katedrze Inżynierii Chemicznej i Projektowania Procesowego Wydziału Chemicznego Politechniki Śląskiej.
Przypomnijmy, że przed dwoma laty, Grupa CZH wraz z Izbą Gospodarczą Sprzedawców Polskiego Węgla ogłosiła konkurs na opracowanie urządzenia, które dostosowane będzie do polskich realiów w dziedzinie walki z niską emisją. Wygrał pomysł autorstwa właśnie dr Roberta Kubicy. Jego elektrofiltr można zastosować w już istniejącym, starym palenisku, bez konieczności jego wymiany. Wynalazek może znaleźć zastosowanie zarówno w domkach jednorodzinnych, jak i w większych osiedlach. Jego skuteczność została potwierdzona w instalacjach prototypowych.
- W Polsce eksploatowanych jest obecnie 3,8 mln kotłów na paliwo stałe, wykorzystywanych głównie do ogrzewania mieszkań. Zdecydowana większość to przestarzałe kotły zasypowe. Z uwagi na skalę ubóstwa energetycznego szybko ich nie wymienimy na ekologiczne, dlatego filtr kominowy jest rozwiązaniem bardzo dobrym, a przede wszystkim tanim – powiedział Adam Gorszanów.
Filtr kominowy czterokrotnie obniża emisję szkodliwych substancji do atmosfery. Jeśli jego zakup zostanie objęty systemem dopłat, może zyskać sporą popularność.
- Do programu Sokół w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zgłoszony został wniosek o dofinansowanie montażu 500 sztuk filtrów. Decyzja zapadnie niebawem, a kolejni chętni do jego montażu i eksploatacji wciąż się zgłaszają – przyznał dr Robert Kubica.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.