Koncerny energetyczne zrzeszone w Polskim Komitecie Energii Elektrycznej (PKEE) wspólnie zabiegają w Brukseli o najkorzystniejsze dla polskiej gospodarki rozwiązania. We wtorek i środę (10-11 października) przedstawiciele zarządów czterech koncernów energetycznych zrzeszonych w PKEE odbyli w Brukseli szereg spotkań, których celem było promowanie rozwiązań najkorzystniejszych dla polskiej gospodarki - poinformowała portal górniczy nettg.pl Anna Trzeciakowska, rzeczniczka PKEE.
W rozmowach prowadzonych z przedstawicielami Parlamentu Europejskiego, członkami zarządów międzynarodowych koncernów energetycznych, europejskich stowarzyszeń branżowych oraz przedstawicielami najważniejszych mediów przedstawiano i uzasadnianiano stanowisko PKEE na temat najkorzystniejszych dla gospodarki rozwiązań prawnych.
Transformacja musi uwzględniać lokalne warunki
- Spółki sektora energetycznego muszą być przygotowane na uwarunkowania „energetyki jutra”. Rosnąca świadomość implikuje większe wymagania klientów w zakresie jakości i usług, konieczność posiadania w portfolio innowacyjnych produktów i usług oraz nowoczesnych kanałów obsługi. Transformacja sektora elektroenergetycznego musi jednak uwzględniać lokalne uwarunkowania państw członkowskich Unii, wymaga bowiem znaczących nakładów inwestycyjnych, nowego podejścia do biznesu oraz ciągłego poszukiwania źródeł przychodów i obszarów rozwoju.
W tym kontekście niezbędne jest wypracowanie stabilnych i długookresowych regulacji dla europejskiego sektora energetycznego w celu zapewnienia przewidywalności biznesu – mówi Filip Grzegorczyk, członek Rady Zarządzającej PKEE, prezes spółki Tauron Polska Energia.
Potrzeba kompensacji przez fundusz modernizacyjny
Dyskutowano o ostatecznym kształcie systemu handlu emisjami EU ETS – w tym kompensacjach, jako jednym z kluczowych w tej dyskusji aspektów. Sekretarz Rady PKEE, dyrektor departamentu relacji międzynarodowych PGE, Maciej Burny podkreśla:
- PKEE uważa, że nowe regulacje winny pozwolić zwłaszcza na większe wsparcie polskiej energetyki z funduszu modernizacyjnego, gdyż są to środki zewnętrzne dla polskiej gospodarki – kompensujące częściowo wysokie koszty zakupu uprawnień do emisji szacowane dziś na ok. 130 mld zł w latach 2021-2030 r.
Konieczny rynek mocy - bez wykluczania węgla
Przekonywano o potrzebie wprowadzenia neutralnego technologicznie rynku mocy.
- Pozytywnym elementem Pakietu Zimowego jest zwrócenie większej uwagi na pozycję i uprawnienia klienta na rynku energii, dzięki czemu możliwa jest poprawa konkurencyjności oraz wprowadzenie nowych ofert i produktów. Biorąc pod uwagę specyfikę polskiego miksu energetycznego oraz przewidywane strukturalne braki mocy w systemie, widzimy jednak konieczność wprowadzenia zmian do proponowanych zapisów o rynku mocy – w szczególności w propozycji EPS. Wykluczenie z rynku mocy lub zbyt krótki okres przejściowy dla infrastruktury węglowej zagraża bowiem stabilności polskiego systemu energetycznego – podkreśla Jarosław Broda, członek Rady Zarządzającej PKEE, wiceprezes zarządu Tauron Polska Energia.
Biomasa może być bardzo pożyteczna
Wskazywano korzyści ze wspierania biomasy dla szybkości i sprawności transformacji energetycznej. Członek RZ PKEE, prezes Enei Trading, Dawid Klimczak zaznaczył:
- W wielu krajach biomasa stanowi kluczowy składnik miksu energetycznego i optymalny sposób na transformację gospodarki opartej na paliwach kopalnych w gospodarkę niskoemisyjną. Ponadto, wykorzystanie energetyczne pozostałości z produkcji rolnej i przemysłowej redukuje ryzyko ich zagospodarowania w sposób mniej efektywny i niekorzystny dla środowiska.
Wspólne i jednogłośnie wystąpienia przedstawicieli polskich koncernów energetycznych zrzeszonych w PKEE jest niewątpliwie mocnym i słyszalnym głosem i może mieć wpływ na ostateczny kształt przyjmowanych w Brukseli regulacji - ocenia Anna Trzeciakowska.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.