Chiny zanotowały w sierpniu wyższy od spodziewanego wzrost importu. Natomiast eksport, drugiej pod względem wielkości gospodarki świata, przyhamował ze względu na niższy popyt światowej gospodarki - podała w piątek agencja Reuters.
Według agencji, lepsze od oczekiwań analityków dane na temat sierpniowego tempa wzrostu importu Państwa Środka potwierdzają, że chińska gospodarka wciąż rozwija się w "dobrym tempie", mimo zacieśniania polityki gospodarczej.
Wartość importu Chin wzrosła o 13,3 proc. w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku - wynika z oficjalnych danych przedstawionych w piątek. Według prognoz wzrost miał wynieść 10 proc. Import przyspieszył też w porównaniu z lipcem br., kiedy chińska gospodarka zanotowała 11-proc. wzrost.
- Mocne dane dotyczące importu sugerują, że może się okazać, iż popyt na rynku wewnętrznym będzie w drugim półroczu bardziej odporny niż się spodziewano na akomodacyjną politykę pieniężną - ocenił, cytowany przez agencję, Louis Kuijs z Oxford Economics.
Z kolei eksport wykazuje oznaki osłabienia - wzrósł o 5,5 proc. w ujęciu rocznym, jest jednak słabszy w porównaniu z lipcem br., gdy wyniósł 7,2 proc. Jak podkreśla Reuters, prognozy wskazywały na 6-proc. wzrost. Według agencji, analitycy nie przewidują, by największy na świecie eksporter musiał borykać się ze spowolnieniem w dłuższym okresie, bo "globalny popyt nie wykazuje oznak osłabienia".
Według agencji AP, nadwyżka handlowa Chin w ujęciu globalnym zmniejszyła się w sierpniu o 19 proc. w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku, a jej wartość wyniosła 42 mld dol. Przy czym nadwyżka handlowa z 28 krajami Unii Europejskiej (największym partnerem handlowym Państwa Środka) skurczyła się o 14 proc. do 11,7 mld dol.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.