- Chcemy, aby polskie górnictwo było oparte na nowoczesnych technologiach, żeby było konkurencyjne. Dziś możemy powiedzieć, że wiadomości są optymistyczne, ponieważ kondycja spółek węglowych jest optymistyczna, jest dobra. Górnictwo zaczyna przynosić zyski, 1,5 mld zł za I półrocze – mówiła we wtorek (29 sierpnia) premier Beata Szydło podczas inauguracji Międzynarodowych Targów Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego KATOWICE 2017.
- Na europejskim szczycie górniczym nie mogło mnie nie być. Jest to dobra okazja do tego, aby pochwalić się tym, co dzieje się w branży górniczej. Tym co udało się nam przez blisko dwa lata rządów Prawa i Sprawiedliwości zrobić dla reformy górnictwa. To jest okazja do tego, aby stąd - z Katowic - ze stolicy Śląska, ale też ze stolicy polskiego przemysłu, górnictwa, powiedzieć, że górnictwo jest dla polskiej gospodarki niezwykle ważne i będzie ważne. Nowoczesne górnictwo. Takiego górnictwa chcemy i takie górnictwo budujemy. Te targi pokazują, że dużo tych nowoczesnych technologii w górnictwie może być wykorzystanych. I to jest przyszłość polskiej gospodarki – powiedziała szefowa polskiego rządu.
Wymieniła również ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego oraz wiceministra w tym resorcie, Grzegorza Tobiszowskiego, podkreślając, że są to dwaj ministrowie, dzięki którym można dziś powiedzieć, iż polskie górnictwo zaczyna nowe życie.
- Kiedy rozpoczynaliśmy pracę naszego rządu i było wiadomo, że jednym z głównych zadań jest doprowadzenie do reformy górnictwa, chyba niewielu wierzyło, że to się powiedzie.
- Podziękowania należą się szefom wszystkich spółek górniczych i energetycznych, którzy bardzo ciężko pracują nad tym, aby ten projekt się powiódł, wszystkim pracownikom i załogom, które podeszły z wielkim zrozumieniem do tych projektów, do tych zmian.
- Można powiedzieć, że jest to nasz wspólny sukces, że przed polskim górnictwem, przed polską energetyką jest dobra perspektywa, dobra przyszłość. Chcemy budować polską energetykę, polską gospodarkę w oparciu o bezpieczny mix energetyczny, w którym węgiel kamienny i węgiel brunatny będzie miał niezwykle istotne miejsce. Tak się dzieje i tak się będzie działo przez kolejne miesiące i lata, bo ta reforma cały czas trwa. Weszła w nowy etap. Myślimy właśnie o budowaniu nowych technologii węglowych, o nowoczesnym górnictwie. Do tego potrzebujemy nowoczesnych rozwiązań – mówiła dalej Beata Szydło.
Podkreśliła, że rząd stawia na polską myśl techniczną.
- Chcemy, aby polskie górnictwo i polska energetyka były naszymi wizytówkami. To jest bezpieczeństwo naszego państwa. Zdajemy sobie z tego sprawę, że we współczesnym świecie każde państwo musi budować tak swoją gospodarkę - bardzo wrażliwą jej część, czyli energetykę - aby zabezpieczyć w jeszcze większym stopniu swoje interesy. I to realizujemy – podkreśliła premier.
Jej zdaniem udało się stworzyć dobry zespół, który zdołał wdrożyć reformę górnictwa.
- Jestem dumna z tego, że ten projekt się udał, dlatego, że sama związana jestem z gminą górniczą, pochodzę z tego regionu i wiem doskonale, że dla nas, ludzi mieszkających na południu Polski, górnictwo to nie tylko gospodarka, miejsce pracy, możliwość zarobkowania, ale też wielki etos budowany przez wiele pokoleń. To jest nasze życie – dodała premier.
Organizatorami Międzynarodowych Targów Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego KATOWICE 2017 są Polska Technika Górnicza i Miasto Katowice.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Komuniści też tak mówili