Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach na początku września 2017 r. rozpocznie interwencyjną kontrolę w należącej do spółki JSW Koks koksowni Dębieńsko w Czerwionce-Leszczynach. Powód to skargi mieszkańców i incydentalne wzrosty emisji benzenu.
W czwartek (24 sierpnia) mieszkańcy Czerwionki-Leszczyn i wspierająca ich fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi złożyli wnioski do WIOŚ o szybsze zamknięcie koksowni Dębieńsko. W piątek WIOŚ przesłała PAP informację dotyczącą kontroli w tym zakładzie oraz pomiarów zanieczyszczeń w Czerwionce-Leszczynach.
Mieszkańcy i prawnicy z ClientEarth argumentowali wystąpienie do WIOŚ m.in. pojawiającymi się okresowo w tej gminie bardzo wysokimi stężeniami rakotwórczego benzenu. Mają być one związane z wciąż utrzymywaną pracą koksowni, która - jak mówili - ze względów m.in. technologicznych już kilkakrotnie miała być zamykana w przeszłości.
Przedstawiciele ClientEarth i mieszkańców akcentowali, że przy średniorocznej normie 5 mikrogramów benzenu na metr sześc. powietrza godzinne stężenia sięgają tam okresowo 30 mikrogramów, a np. 4 czerwca - według danych na stronach Inspekcji Ochrony Środowiska br. - przekroczyły czasowo 100 mikrogramów.
WIOŚ: kontrole nie wykazały naruszeń
W udostępnionej mediom w piątek (25 sierpnia) informacji WIOŚ przekazał m.in., że przeprowadził kontrole w zakresie ochrony powietrza w koksowni Dębieńsko w latach 2008, 2010 i 2014. "Kontrole te nie wykazały naruszeń i nieprawidłowości, w związku z tym nie podejmowano działań pokontrolnych" - napisał Inspektorat.
Kontrola z 2008 r. nie wykazała znaczących uchybień. W protokole odnotowano jednak, że "w trakcie pracy instalacji mają miejsce kilkuminutowe, sporadyczne przypadki niezorganizowanej emisji zanieczyszczeń pyłowo-gazowych, występujące na skutek nieszczelności w masywie ceramicznym baterii koksowniczej, które na bieżąco usuwane są metodą napylania i natryskiwania masami ceramicznymi".
W 2010 r. stwierdzono, że zakład sukcesywnie prowadzi prace modernizacyjne i remontowe, ukierunkowane na ograniczenie zorganizowanej i niezorganizowanej emisji zanieczyszczeń do powietrza, np. w 2009 r. wykonano remont wieży gaszenia koksu i wykonano szereg prac zmierzających do poprawy hermetyzacji oddziału węglopochodnych.
Trwają modernizacje i działania naprawcze
Ostatnia kontrola stwierdziła kontynuację prac inwestycyjnych i modernizacyjnych, m.in. remont modernizacyjny wieży gaszenia koksu oraz odbywające się na bieżąco remonty ścian i drzwi komór baterii koksowniczej, osprzętu odbieralnikowego surowego gazu koksowniczego i "wiele innych, pomniejszych działań naprawczych".
Pomiary automatyczne stężeń benzenu na stacji WIOŚ przy ul. Kopalnianej w Czerwionce-Leszczynach nie wykazały przekroczenia norm dla benzenu. W latach 2014-2016 średnioroczne wartości tego związku wynosiły odpowiednio: 4,8, 3,9 oraz 5,0 mikrogramów na metr sześc. Średnie stężenie w I półroczu br. wyniosło 5,1 mikrogramów.
Do końca 2013 r. WIOŚ prowadził w Czerwionce-Leszczynach pomiary metodą pasywną; największe stężenie średnioroczne sięgnęło w 2012 r. 4,9 mikrogramów. Pomiary prowadzone, zgodnie z decyzją marszałka województwa śląskiego, przez koksownię w innej części miasta dały w 2016 r. średnioroczny wynik 2,9 mikrogramów, a w I połowie 2017 r. - 3,83 mikrogramy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Tak samo jest wokół koksowni Radlin. Ale nie o tym. Chodzi o to, że koksownie sprzedają mokry koks, którego waga przez to zwiększa się do ok. 10%. Ciekawe, kto zwrócił na ten złodziejski precedens uwagę? Ostatnio cena tego miału koksowego i tak zdrożała o 100 zł bez przyczyny . Może redakcja poruszy ten temat?
Ciekawe że o takich kontrolach dyrekcja koksowni wie z wyprzedzeniem. Niech autor tego durnego artykułu poda swój telefon to go zaproszę w sobotnie popołudnie przy 'sprzyjającym' wietrze na kawę do mojego ogrodu. A z drugiej strony gdzie idą pieniądze z kar za przekraczanie norm? Czy aby nie na konto WIOŚ. Okoliczni mieszkańcy mają już dość tego smrodu i obiecanek o remontach i modernizacjach z których nic nie wynika. Ciekawe że w Radlinie jest zupełnie inaczej Jeszcze może napiszcie że koksownia wpływa na polepszenie jakości powietrza w Czerwionce? Na pewno znajdą się tacy którzy w to uwierzą, szczególnie mieszkający daleko od jej wyziewów.