Rynki finansowe czekają na wypowiedzi bankierów centralnych na sympozjum w Jackson Hole, a ekonomiści spodziewają się raczej jastrzębich sygnałów. EUR/PLN pozostaje stabilny, a rentowności na długim końcu krzywej rosną.
- Eurozłoty pozostawał stabilny w okolicach poziomu 4,2750. Rynek czeka na wypowiedzi bankierów centralnych na sympozjum w Jackson Hole. Na EUR/USD widać niechęć do rozpoczęcia trwałego ruchu i spodziewam się, że do czwartku pozostanie w konsolidacji - powiedział Marcin Sulewski, ekonomista z BZ WBK.
W czwartek (24 sierpnia) rozpocznie się konferencja bankierów centralnych w amerykańskim Jackson Hole (Kansas). W centrum uwagi znajdą się wystąpienia prezesów amerykańskiej Rezerwy Federalnej Janet Yellen oraz Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghiego.
- W bazowym scenariuszu zakładamy, że rynek zareaguje na Jackson Hole podobnie jak na wypowiedzi Mario Draghiego w Sintrze, które zostały odebrane przez inwestorów jako bardziej jastrzębie, a to może ciążyć złotemu - powiedział Sulewski.
Pod koniec czerwca w przemówieniu w portugalskiej Sintrze Draghi ocenił, że w strefie euro "trendy deflacyjne zostały zastąpione przez trendy reflacyjne".
Obligacje
- Rentowność 5- i 10-letnich obligacji ostatnio spadała, więc przyszedł czas na korektę i dzisiaj następuje realizacja zysków. Poruszamy się w ślad za rynkami bazowymi, a te czekają na Jackson Hole - powiedział Mateusz Milewski, diler SPW z mBanku.
Milewski zwrócił uwagę, że w ciągu tygodnia spread polskich obligacji do bunda spadł o 15 pb.
- Rentowność 2-letnich spada i jest to związane z podatkiem bankowym. Pod koniec sierpnia zapadają bony skarbowe, a nie ma w to miejsce emisji, więc banki, które nie chcę płacić podatku muszą zreinwestować środki w papiery z rynku - dodał.
Podatek od niektórych instytucji finansowych, zwany potocznie podatkiem bankowym, wynosi 0,0366 proc. miesięcznie (czyli 0,44 proc. rocznie) od wartości aktywów, z których wyłączone są posiadane przez instytucje skarbowe papiery wartościowe.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.