Główny Instytut Górnictwa od lat aktywnie włącza się w działania związane z ochroną środowiska naturalnego. W siedzibie Instytutu odbyło się oficjalne spotkanie partnerów projektu o akronimie INVARO: „Ocena zasobów i zagrożeń związanych z roślinnymi gatunkami inwazyjnymi na terenach transgranicznych”. Projekt jest realizowany w ramach programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020, a jego koordynatorem jest Uniwersytet Techniczny w Ostrawie.
Jego celem jest ochrona bioróżnorodności rodzimych ekosystemów na terenach transgranicznych oraz podniesienie świadomości mieszkańców i samorządów lokalnych związanych z występowaniem roślinnych gatunków inwazyjnych. Rośliny inwazyjne to gatunki napływowe o dużej ekspansywności, które rozprzestrzeniają się naturalnie lub z udziałem człowieka i stanowią zagrożenie dla fauny i flory danego ekosystemu, przyczyniając się do wyginięcia gatunków miejscowych. Przykładami takich roślin są barszcz Sosnowskiego czy rdestowiec. W Unii Europejskiej gatunki inwazyjne powodują szkody, które szacuje się na 12 mld euro rocznie. W związku z wprowadzeniem nowego rozporządzenia w UE od 1 czerwca 2019 r. państwa członkowskie będą zobowiązane do wykonywania sprawozdań obejmujących m.in. rozmieszczanie się gatunków inwazyjnych, modele migracji/reprodukcji, informacje o gatunkach i plany działania.
Projekt „INVARO” ma charakter badawczo-szkoleniowy. Zostanie w nim m.in. przedstawiony plan działań związanych z ograniczeniem występowania lub likwidacją inwazyjnych zbiorowisk roślinnych na terenie dwóch gmin polsko-czeskiego pogranicza. Podjęte działania pozwolą na opracowanie metody oceny szacowania zasobów i zagrożeń, inwentaryzację gatunków inwazyjnych oraz stworzenie bazy danych. Do inwentaryzacji i oceny dużych zbiorowisk roślinnych gatunków inwazyjnych wykorzystywane będą drony. Określona zostanie realna skala problemu oraz harmonogram i koszty likwidacji zagrożeń. Pozwoli to na ukierunkowanie działań również w zadaniach samorządów pogranicza polsko-czeskiego związanych z ochroną środowiska.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.