Należąca do Grupy Enea kopalnia LW Bogdanka złożyła do Ministra Środowiska wniosek o udzielenie koncesji na wydobycie węgla kamiennego ze złoża "Ostrów" w obszarze górniczym "Ludwin" - poinformowało w poniedziałek (17 lipca) portal górniczy nettg.pl biuro prasowe lubelskiej spółki.
Bogdanka stwierdza, że jej priorytetem w ramach strategii do 2025 r. jest "podwojenie zasobów operatywnych".
- Po uzyskaniu dostępu do złoża "Ostrów", zasoby spółki wzrosną o ok. 186 mln t. Dodatkowo planowane jest rozszerzenie zasobów pola "Bogdanka" o ok. 33 mln t. W sumie Bogdanka zwiększy więc poziom zasobów z ok. 227 mln t obecnie do ok. 446 mln t, co przy wydobyciu węgla na poziomie około 9 mln t rocznie, oznacza przedłużenie żywotności kopalni do ok. 50 lat, czyli do ok. 2067 r. - inforumuje Paulina Grocka, dodając, że obecne zasoby wystarczyłyby na ćwierć wieku eksploatacji.
Bogdanka rozważa wydobycie z "australijskiego" złoża
Spółka pośrednio odniosła się w poniedziałek do publikacji prasowych, sugerujących zainteresowanie obszarem K-6 i K-7, który teraz zajęty jest przez australijską konkurencję jej pierwszeństwem na uzyskanie koncesji wydobywczej, ale tylko do wiosny przyszłego roku.
- LW Bogdanka spodziewa się pozyskania koncesji wydobywczej na złoże Ostrów w 2017 r. Jednocześnie nadal rozważa obszary K-6 i K-7 oraz Orzechów jako potencjalne dalsze obszary eksploatacji - podkreślono w komunikacie Bogdanki.
Kopalnia Ludwin (Ostrów) szybko i tanio
Eksploatacja złoża Ostrów może być rozpoczęta w oparciu o obecną infrastrukturę i bez kapitałochłonnej budowy nowych szybów. W perspektywie po 2025 r, w polu "Ludwin" planowane jest udostępnienie pionowe złoża i budowa niezbędnych obiektów i infrastruktury technicznej. Łączne wstępnie szacowane nakłady w wartościach realnych związane z budową takiej infrastruktury wynoszą 1,2-1,3 mld zł - podała Paulina Grocka z obsługi prasowej kopalni.
Przed złożeniem wniosku o zezwolenie na wydobycie spółka przeprowadziła m.in. badania hydrogeologiczne i geologiczno-inżynierskie (w ramach koncesji rozpoznawczej z czerwca 2014 r.).
LW Bogdanka sporządziła też raport odziaływania na środowisko i uzyskała decyzję Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia. Nad przygotowaniem wniosku koncesyjnego przez kilka lat pracowało kilkudziesięciu fakchowców Bogdanki.
Górnictwo wymaga dalekowzroczności
- Górnictwo węgla kamiennego to branża, w której zarządzanie wymaga dalekowzroczności i planowania z wieloletnim wyprzedzeniem. Dlatego już dziś składamy wniosek o udzielenie koncesji wydobywczej na wydobycie ze złoża Ostrów - mówi Krzysztof Szlaga, prezes LW Bogdanka i potwierdza zamiar podwojenia zasobów operatywnych spółki oraz przedłużenia żywotności kopalni do pół wieku (przy wydobyciu rocznym ok. 9 mln t).
- Zwiększenie bazy naszych zasobów operatywnych ma na celu zabezpieczenie rozwoju kopalni i stabilnego zaplecza surowcowego dla Grupy Enea. To z kolei oznacza zapewnienie stabilności zatrudnienia dla kolejnych pokoleń górników, a także wsparcie Bogdanki dla rozwoju społeczności lokalnych i Lubelszczyzny w perspektywie kolejnych kilkudziesięciu lat – podkreśla Krzysztof Szlaga, komentując skierowanie wniosku o koncensję wydobywczą.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.