Jestem przekonany, że wykorzystanie najnowszych technologii to właściwy trend, który nie tylko zapewni JSW optymalny rozwój, ale również wyznaczy kierunki dla całego górnictwa - powiedział pełniący obowiązki prezesa Jastrzębskiej Spółki Węglowej Daniel Ozon podczas International Mining Forum. Konferencji, która w dniach 28-30 czerwca odbyła się w Wiśle, kopalni Pniówek oraz w pozostałych zakładach i ruchach JSW, przyświecało hasło: "Górnictwo przyszłości - problemy i rozwiązania".
Daniel Ozon zwrócił uwagę, że czeski producent węgla koksowego, spółka OKD, kończy działalność, więc JSW zostanie sama z ogromnym rynkiem zbytu.
- Naszym celem jest m.in. poszerzenie bazy zasobowej, chcielibyśmy produkować więcej, bo popyt na nasze produkty jest i będzie rósł. Widzimy ogromne perspektywy dla JSW - powiedział.
W trakcie trzydniowej konferencji wiele mówiło się o innowacjach. Naukowcy, praktycy i prezesi firm zwracali uwagę, że bez tego rozwój branży wydobywczej jest niemożliwy.
- Kilka tygodni temu uruchomiliśmy nasze Centrum Zaawansowanej Analityki Danych. Ma to nam pomóc zdobyć maksymalną ilość danych, przetworzyć te dane i wyciągnąć wnioski - powiedział Daniel Ozon.
Przedstawiono także dwa pomysły dotyczące zamkniętej niedawno kopalni Krupiński. Jeden dotyczył budowy elektrowni szczytowo-pompowej na terenie zakładu, drugi - uruchomienia tam linii do produkcji pelletu na bazie odpadów produkcyjnych spółki.
Strategię Tauronu Wydobycie zaprezentował prezes Zdzisław Filip, który mógł się pochwalić wydajnością spółki. Trzy kopalnie - Sobieski, Janina i Brzeszcze - produkują 6,4 mln t węgla rocznie, przy zatrudnieniu 6,8 tys., co daje wydajność 937 t na pracownika.
Tauron Wydobycie realizuje trzy główne inwestycje: budowę szybu Grzegorz w ZG Sobieski wraz z infrastrukturą naziemną i wyrobiskami towarzyszącymi na poziomie 870 m - ruszy w październiku; budowę poziomu 800 w ZG Janina - szyb już został pogłębiony, trwa przetarg na budowę infrastruktury powierzchniowej, włącznie z wieżą szybową; program strategiczny dla Brzeszcz - nowy kompleks ścianowy, który pracuje w pokładzie 510 (siodłowym), gwarantuje dopełnienie oferty handlowej spółki o węgle niskosiarkowe, wysokiej jakości.
- W segmencie komunalnym chcemy konkurować z Polską Grupą Górniczą i Węglokoksem, także jeśli chodzi o sprzedaż internetową - zapowiedział Zdzisław Filip.
Z kolei Krzysztof Szlaga, prezes LW Bogdanka, zapowiedział, że jego kopalnia zamierza być liderem efektywności i bezpieczeństwa.
- Jesteśmy na samym początku wartości Grupy Enea, stanowimy obszar Wydobycie. Elektrownie Grupy - Kozienice i Połaniec - zużywają 11 mln t węgla rocznie, a my jesteśmy w stanie wyprodukować 9 mln, z czego 25 proc. lokujemy u innych klientów. W najbliższym czasie złożymy wniosek o koncesję na eksploatację pola Ostrów. Będzie to oznaczało podwojenie dostępnych zasobów węgla i 50-letnią perspektywę przed kopalnią. Pracujemy także nad tematem naziemnego zgazowania węgla. Na razie jesteśmy na poziomie studium wykonalności. Za ten projekt odpowiedzialny jest obszar Wytwarzanie, a więc nie sama Bogdanka. Rozważana jest natomiast lokalizacja niedaleko Bogdanki, w miejscowości Stara Wieś - poinformował Krzysztof Szlaga.
Podczas konferencji podpisano kilkanaście listów intencyjnych, które powinny skutkować powstaniem nowych rozwiązań technologiczne dla górnictwa.
- Cieszę się, że Forum było nie tylko platformą wymiany myśli naukowej i praktycznych inżynierskich rozwiązań w międzynarodowym gremium, ale stało się także początkiem wielu ważnych przedsięwzięć biznesowych - podsumował Daniel Ozon.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.