Prezes Polskiej Grupy Górniczej Tomasz Rogala podczas International Mining Forum zapowiedział rozpoczęcie specjalnego programu badawczego, promującego wdrażanie w spółce innowacyjnych i efektywnych rozwiązań. Spółka przeznaczy jedną ścianę wydobywczą dla pracowników średniego szczebla, którzy zgłosili się do programu „Doktorat wdrożeniowy”.
Ze strony naukowej opiekę nad 20 doktorantami objął Główny Instytut Górnictwa. Celem tego projektu jest opracowanie nowych, efektywnych rozwiązań, które zoptymalizują procesy produkcyjne, zapewnią wyższą jakość produktu i wzrost wydajności.
Ściana przeznaczona dla naukowców zostanie wyposażona w niezbędne im przyrządy pomiarowe. - Na tej ścianie nie będzie presji wydobycia. Takiego rozwiązania nie ma dotąd w polskim górnictwie - powiedział prezes Rogala.
- Dotąd nikt nie zdecydował się na stworzenie tego typu „żywego” laboratorium, gdzie w rzeczywistych warunkach będzie można prowadzić badania. To duża odwaga ze strony PGG - oznajmił prof. Stanisław Prusek, dyrektor naczelny GIG.
Doktoraty wdrożeniowe to pomysł wicepremiera Jarosława Gowina. Mają one ożywić współpracę i transfer wiedzy między środowiskiem naukowym a społeczno-gospodarczym.
- Innowacje zaczynają się od ludzi, a tych trzeba odpowiednio zmotywować. Możliwość prowadzenia prac badawczych daje tym pracownikom rozwój naukowy i zawodowy, z kolei oni wnoszą do firmy gotową wartość. W ten sposób obie strony odnoszą korzyści - dodał prezes Tomasz Rogala.
W ramach projektu PGG wyodrębniono cztery tematy badawcze: wpływ zaburzeń geologicznych na eksploatację i metody jego minimalizacji; profilaktyka zagrożeń wentylacyjnych i tąpania; efektywne drążenie wyrobisk korytarzowych; zarządzanie procesami technologicznymi w kopalniach.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.