Japońska kopalnia srebra Iwami Ginzan, którą dokładnie 10 lat temu wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO, zorganizowała wystawę fotograficzną, na której oprócz własnych walorów, pokazała też kopalnię z Tarnowskich Gór.
Ekspozycja o Tarnowskich Górach w Japonii jest rezultatem współpracy tamtejszej kopalni i Instytutu Polskiego w Tokio. Na 10 planszach formatu A2 pokazano najciekawsze z 28 zabytków będących przedmiotem wpisu na Listę UNESCO oraz tarnogórską starówkę z lotu ptaka. Materiały opatrzono opisami po angielsku i japońsku. W wyborze fotogramów pomogło Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej - poinformował portal górniczy nettg.pl Grzegorz Rudnicki, rzecznik tarnogórskiej kopalni.
Iwami Ginzan w mieście Ōda na wyspie Honsiu leży 7,5 tys. km od Tarnowskich Gór, ale obie kopalnie srebra mają wiele wspólnego: w podobnym czasie rozpoczynały i kończyły wydobycie metali. Japońska prasa, pisząc o ekspozycji, dodaje: "można również obejrzeć wystawę prezentującą Tarnowskie Góry, miasto z Polski, w których odkryto srebro w tym samym czasie co w Iwami Ginzan".
W 1526 roku na obecnych terenach miasta, kupiec Kamiya Jutei dokonał odkrycia złóż srebra i założył największą w przyszłości japońską kopalnię, która wydobywała kruszec do 1923 r. O dziwo w tym samym 1526 r. Akt Wolności Górniczej otrzymała tarnogórska kopalnia, która zakończyła wydobycia w 1913 r.
- Iwami Ginzan bardzo różni się od naszych obiektów w Tarnowskich Górach. Są tam tylko dwa tunele wydobywcze, a tylko jeden ogólnie dostępny (niecały kilometr) w górach. Do kompleksu należą niewielkie miejscowości związane z historią wydobycia, droga przez góry do małych portów, gdzie ładowano srebro na statki - tłumaczy Mirosław Błaszczak z Instytutu Polskiego w Tokio.
W 2007 roku kopalnia srebra Iwami Ginzan i jej krajobraz kulturowy trafiły na prestiżową listę światowego dziedzictwa UNESCO. Debata nad wpisaniem Tarnowskich Gór odbędzie się w niedzielę, 9 lipca w Krakowie, na 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa.
- Kopalnia tarnogórska jest jedynym kandydatem z Polski i jedynym obiektem przemysłowym - zaznacza Grzegorz Rudnicki.
W galerii: kopalnia-muzeum srebra Iwami Ginzan na Honsiu w Japonii (zdjęcia SMZT - Instytut Polski w Tokio)
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.