Do końca 2020 r. kopalnia Centrum w Bytomiu ma zostać zlikwidowana. Po potężnym zakładzie mają zostać szyby Budryk i Staszic. Będą one potrzebne do odwadniania Niecki Bytomskiej i zabezpieczenia czynnych kopalń przed zalaniem.
Zarówno na powierzchni, jak i pod ziemią trwają prace likwidacyjne. Znikają kolejne elementy infrastruktury, wyburzane są budynki. W ten sposób przygotowuje się teren pod przyszłe zagospodarowanie. Pod ziemią natomiast upraszcza się sieć wyrobisk. W ten sposób kopalnia kawałek po kawałku przechodzi do historii.
Początki kopalni Centrum nie są związane z węglem kamiennym, ale z rudami cynku i ołowiu. Zakład został bowiem założony na terenie dawnych kopalń tych metali. Eksploatację rozpoczęto w 1878 r. od najpłycej zalegającego pokładu 404. Kopalnia z racji swojego położenia była wpisana w skomplikowane losy Górnego Śląska. Gdy powstała, Bytom znajdował się w granicach Cesarstwa Niemieckiego. W 1921 r. przy podziale Górnego Śląska miasto zostało w Niemczech. Za takim rozwiązaniem opowiedziała się zdecydowana większość mieszkańców w czasie plebiscytu. Po 1945 r. kopalnia znalazła się w granicach Polski. Wówczas nazwę Karsten-Zentrum zmieniono na Centrum. Pod tym szyldem kopalnia działała pięć lat. W 1950 r. jej nowym patronem został bułgarski komunista Georgi Dymitrow. Pod tą nazwą kopalnia fedrowała do 1990 r. To załoga, w czasie referendum, zadecydowała o powróceniu do nazwy Centrum.
W 1993 r. zakład został włączony do Bytomskiej Spółki Węglowej. To w tych strukturach przyłączono do niej KWK Szombierki. W 1999 r. kopalnia Centrum ponownie stała się zakładem jednoruchowym. W 2003 r. trafiła do Kompanii Węglowej. Tam w 2005 r. zadecydowano o jej połączeniu z KWK Bobrek. W 2015 r. zakłady rozdzielono. Kopalnia Centrum w maju tego roku trafiła do SRK, gdzie rozpoczął się proces jej likwidacji.
W galerii: Kopalnia Centrum w Bytomiu, czerwiec 2017 r. (zdjęcia: Maciej Dorosiński - portal górniczy nettg.pl).
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Raz piszecie o likwidacji raz, że będzie reaktywowana ?