Centrum Badawczo-Rozwojowe im. M. Faradaya w Gdańsku powołała Grupa Energa na terenie Politechniki Gdańskiej. Rocznie Energa na badania i rozwój ma przeznaczać ok. 40 mln zł. Najpierw mają być prowadzone prace m.in. nad baterią i inteligentnymi licznikami.
O powołaniu przez Grupę Energa Centrum Badawczo-Rozwojowego im. M. Faradaya (CBRF) w Gdańsku poinformowano w czwartek podczas konferencji prasowej. Centrum ma być głównym narzędziem realizacji Strategii Innowacji przyjętej przez Energę na lata 2017-2020 z perspektywą 2025+. Do pierwszych projektów Centrum mają należeć prace nad baterią, inteligentnymi licznikami oraz pionowymi siłowniami wiatrowymi.
Centrum będzie zlokalizowane w LINTE^2 - unikalnym w skali europejskiej, najnowocześniejszym laboratorium elektroenergetycznym w Polsce, przy Wydziale Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej.
Prezes Energi Daniel Obajtek zadeklarował podczas konferencji prasowej, że Grupa Energa rocznie na badania i rozwój będzie przeznaczać ok. 40 mln zł.
- Ta kwota zasili uczelnię, ale też Grupa Energa będzie miała z tego korzyści - dodał. Podkreślił, że Energa "musi zainwestować, aby unowocześniać firmę, podnosić jej potencjał".
- Łączymy biznes z nauką i to musi się obu stronom opłacać - zauważył. Firma twierdzi, że jest jedną z pierwszych grup elektroenergetycznych w Polsce, która utworzyła jednostkę mającą rozwijać nowe technologie.
Obajtek poinformował, że "na początek Centrum zajmie się trzema tematami".
- Coś, co jest ważne dla Grupy, co nazywam "polskimi bateriami"; chciałbym, żeby Grupa posiadała kiedyś baterie z napisem "Energa" - mówił.
Jako drugi obszar prac prowadzonych przez Centrum prezes wymienił prototypy inteligentnych liczników.
- Jeżeli mówimy o elektromobilności, to trzeba stworzyć taki licznik, że np. jak przyjedziemy samochodem elektrycznym do kogoś, naładujemy u niego swoje auto, to rachunek za energię otrzyma właściciel samochodu a nie gospodarz - tłumaczył.
- Pionowe siłownie wiatrowe - to jest następny temat, którym ma zająć się Centrum.
- Ten projekt będzie zmieniać oblicze Grupy Energa i uczelni, wspólnie sobie pomożemy, by wykorzystać polską technologię, polską wiedzę, polski pomysł- argumentował.
Wiceprezes zarządu Energi ds. operacyjnych Alicja Barbara Klimiuk zauważyła, że dzięki współpracy z PG i z innymi uczelniami Grupa Energa będzie mogła w szerszym zakresie korzystać ze środków Narodowego Centrum Rozwoju.
- Jest bardzo dużo środków na procesy badawczo-rozwojowe. ale pod warunkiem realizowania projektów w partnerstwie uczelni i przedsiębiorstw - tłumaczyła.
- Przyjęcie Strategii Innowacji to realizacja strategii rządu oraz polityki Ministerstwa Energii w obszarze rozwoju innowacji energetycznych. Innowacje są jednym z filarów przyjętej w 2016 r. przez rząd Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju a nasze spotkanie jest dowodem na to, że realizujemy nasze zapowiedzi - mówiła Klimiuk.
Rektor Politechniki Gdańskiej prof. Jacek Namieśnik przyznał, że powstałe ok. dwa lata temu laboratorium innowacyjnych technologii elektroenergetycznych i integracji odnawialnych źródeł energii LINTE^2 "jest unikalne w skali światowej".
- Trudno przecenić możliwości, jakie to laboratorium daje, jeśli chodzi o współpracę, o możliwość realizacji różnego rodzaju zadań - dodał. Podkreślił, że "ono powstało właśnie na rzecz współpracy uczelni z otoczeniem gospodarczym". Ocenił, że "to wzorcowy przykład współpracy pomiędzy biznesem i nauką".
Do zadań Centrum będzie należała m.in.: współpraca ze spółkami z Grupy w obszarze badań, rozwoju i innowacji oraz realizacja projektów badawczo-rozwojowych na rzecz Grupy Energa. Centrum ma inicjować projekty i pozyskiwać pieniądze na działalność badawczo-rozwojową od podmiotów zewnętrznych. Grupa Energa zamierza przeznaczyć na B+R w najbliższych latach średniorocznie 2 proc. CAPEX (ok. 40 mln PLN). Środki przeznaczone mają być na współpracę ze start-upami, uniwersytetami, jednostkami badawczymi oraz na własne projekty badawczo-rozwojowe.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.