Szkoła Podstawowa z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lipiu w województwie śląskim znalazła się w gronie 16 placówek nagrodzonych w programie PGNiG "Być jak Ignacy" - poinformowało portal górniczy nettg.pl biuro prasowe Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa.
Nagrody wręczono uroczyście we wtorek (13 czerwca) w Muzeum Gazownictwa w Warszawie. Program zachęcał dzieci do nauki i eksperymentowania a śląscy uczniowie zmagali się z 3 tys. rywali ze 159 szkół w Polsce. Konkursowi patronuje postać Ignacego Łukasiewicza, wynalazcy i ojca polskiego górnictwa naftowego i przemysłu rafineryjnego.
Tytuł Szkoły Roku zdobyła szkoła w Podchojnach (woj. świętokrzyskie), gdzie zorganizowano m.in. spotkanie z nagradzanym w kraju i za granicą wynalazcą – Petrosem Psyllosem.
– Program edukacyjny "Być jak Ignacy" to przede wszystkim nauka poprzez zabawę. Wierzymy, że sukcesy młodych pokoleń naukowców będą w przyszłości stanowić podstawę ich wielkich osiągnięć. To nasza inwestycja w przyszłość polskiej nauki – powiedziała Magdalena Zegarska, wiceprezes PGNiG SA.
W ramach projektu uczniowie z nauczycielami założyli koła naukowe, w których poszerzali wiedzę z zakresu nauk ścisłych i przyrodniczych, korzystając z nowoczesnych narzędzi edukacyjnych przygotowanych przez twórców programu.
Wśród 16 laureatów znalazły się szkoły z Darłowa, Długołęki, Gorzowa Wlkp., Izabelina (woj. mazowieckie), Jamielinika (woj. warmińsko-mazurskie), Kluczy, Kofrantowa na Opolszczyźnie, Lipia, Łodzi, Pogwizdowa Nowego (podkarpackie), Podchojn (świętokrzyskie), Rumii (pomorskie), Stawu (lubelskie), Stawek (kujawsko-pomorskie), Środy Wlkp., Żórawiny (dolnośląskie).
Za pieniądze z nagrody uczniowie kupią np. sprzęt komputerowy.
– Cieszymy się, że nasz program został tak pozytywnie odebrany przez uczniów, nauczycieli i rodziców. Już teraz zapraszamy do udziału w kolejnej edycji konkursu, która wystartuje
po wakacjach – powiedział Zbigniew Kajdanowski, prezes Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.
Na gali Fundacja PGNiG po raz pierwszy zaprezentowała specjalne mobilne laboratorium. Od września będzie ono odwiedzało szkoły, które wygrały w konkursie. Na pokładzie specjalnie zaadoptowanego autobusu będą odbywać się zajęcia dydaktyczne, pokazy, warsztaty, eksperymenty i projekcje filmów edukacyjnych.
Szczegółowe informacje o konkursie pedagodzy i młodzież uzyskać mogą na stronie internetowej www.bycjakignacy.pl oraz na profilu w Facebooku: www.fb.com/bycjakignacy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.