Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie próbują pokonać niszczycielską siłę fali dźwiękowej, które powstaje w momencie startu rakiety. Opracowanie odpowiedniej konstrukcji obudowy filtra pozwoli ochronić wrażliwą aparaturę badawczą - poinformowała portal górniczy nettg.pl Anna Żmuda-Muszyńska z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
Badacze z Katedry Mechaniki i Wibroakustyki AGH (Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki) realizują swoje prace w ramach międzynarodowego projektu Europejskiej Agencji Kosmicznej ATHENA. Ze strony AGH prace koordynuje prof. Tadeusz Kamisiński. Głównym celem projektu jest umieszczenie w 2028 r. na orbicie nowej generacji teleskopu rentgenowskiego. W pracach uczestniczą naukowcy z AGH, Centrum Badań Kosmicznych PAN i Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie.
Zadaniem naukowców z AGH jest przede wszystkim zminimalizowanie ciśnienia akustycznego powstającego przy starcie rakiety. Akustycy opracowują osłonę, która ochroni najbardziej wrażliwy element, jakim jest filtr zamontowany w teleskopie rentgenowskim.
W minionym tygodniu w Laboratorium Akustyki Technicznej AGH badacze prowadzili testy dla różnych konfiguracji obudowy filtra. Stopniowo zwiększali przy tym poziom ciśnienia akustycznego. Próbom przyglądali się m.in. naukowcy z Niemiec i Włoch. Obudowę z filtrem poddano działaniu ciśnienia akustycznego w komorze pogłosowej, gdzie zestawy specjalnych głośników wytworzyły hasłas na poziomie 142 dB!
Okazało się, że filtr wyszedł z tortury cało, co oznacza, że spełnia zakładane wymagania.
Kolejnym krokiem będzie zmniejszanie masy filtra i doskonalenie obudowy, która mocuje i osłania ten delikatny element.
W galerii: testy badawcze filtra do teleskopu rentgenowskiego w AGH (zdjęcia Maciej Bernaś, KSAF AGH)
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Wobec tak rozwiniętej zwłaszcza krajowej techniki rakietowej oraz rodzimego programu lotów kosmicznych, prace naukowców z AGH posiadają niezwykle ważne znaczenie.