Gdyby żył, w najbliższy piątek (21 kwietnia) skończyłby 100 lat. Jan Mitręga zapisał się na kartach historii m.in. jako minister górnictwa i energetyki w latach 1959–1974. Wspomnienie jego urodzin stało się okazją do zorganizowania różnego rodzaju wydarzeń w naszym regionie.
W środę w samo południe, Zarząd Główny Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa oraz Społeczny Komitet Upamiętnienia Ministra Jana Mitręgi zorganizują sympozjum poświęcone tej postaci. Półtorej godziny wcześniej złożone zostaną kwiaty pod tablicą pamiątkową na budynku SITG, a potem na grobie ministra Mitręgi na cmentarzu przy ul. Francuskiej w Katowicach.
Uroczyste spotkanie poświęcone pamięci Jana Mitręgi organizują też jutro wspólnie: prezydent miasta Siemianowice Śląskie, przewodniczący tamtejszej Rady Miasta oraz Bractwo Gwarków Związku Górnośląskiego. Spotkaniu towarzyszyła premiera pracy „Poczet Gwarków Śląskich. Mitręga, Gwarek – Innowator” pod redakcją prof. dr. hab. inż. Bronisława Barchańskiego. Spotkanie zorganizowano oczywiście w Siemianowicach Śląskich, gdzie – jak pisaliśmy rok temu w Trybunie Górniczej na portalu górniczym nettg.pl – otwarto skwer im. Jana Mitręgi.
- Po czynach ich poznacie, ta zasada najlepiej określa nasz stosunek do Jana Mitręgi, wielkiego siemianowiczanina. W ocenie wielkości człowieka nie liczy się ani przynależność partyjna, ani etykiety i poglądy, ale to, ile dobra uczynił dla innych – mówił wówczas Rafał Piech, prezydent Siemianowic Śl.
Jan Mitręga (1917-2007), pochodzący z rodziny o polskich tradycjach powstańczych, działał przed II wojną światową w harcerstwie i lewicowych związkach młodzieży, a jako 20-latek został górnikiem w kopalni Michał (połączonej później z kopalnią Siemianowice) w Michałkowicach. Pod okupacją niemiecką organizował strajki, a w 1945 r. na czele konspiracyjnej rady zakładowej ratował kopalnię przed zniszczeniem przy ucieczce hitlerowców. W 1952 r. Polska Zjednoczona Partia Robotnicza, do której wtedy wstąpił, powołała zdolnego górnika na podsekretarza stanu w Ministerstwie Górnictwa i Energetyki i wysłała na studia w krakowskiej AGH. W okresie 1959-1974 był ministrem górnictwa i energetyki, w latach 1970-1975 wicepremierem rządu. Po odwołaniu został ambasadorem PRL w Czechosłowacji. W ciągu wielu lat aktywności Mitręga utworzył m.in. Międzyresortową Komisję Węgla Kamiennego, zarządzał Związkiem Zawodowym Górników i Stowarzyszeniem Inżynierów i Techników Górnictwa, był posłem na Sejm w latach 1962-1975. Zmarł 7 listopada 2007 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Jedna z postaci z branży godna szacunku i pamięci RiP.