Po godzinie 10.00 w piątek (31 marca) przedstawiciele Ministerstwa Energii i Ministerstwa Środowiska ogłosili oficjalnie zakończenie formalnego procesu fuzji między największymi polskimi spółkami górniczymi PGG i KHW. Decydującym momentem było skuteczne przeniesienie pakietu koncesji goelogicznych na PGG.
Przypomnijmy, że jedną z trudności, które wymagały terminowego uregulowania, aby fuzja obu firm mogła dojść do skutku, było przeniesienie koncesji eksploatacyjnych i poszukiwawczych, przyznanych wcześniej Katowickiemu Holdingowi Węglowemu.
Podczas briefingu około godziny 10.30, po rozmowach przedstawicieli dwóch resortów padły istotne deklaracje.
Pakiet dziesięciu koncesji KHW
- Przenieślimy pakiet 10 koncesji na Polską Grupę Górniczą - powiedział wiceminister Jędrysek, podpisując publicznie pakiet dokumentów.
- Podpisanie tego pakietu musiało być dokonane dzisiaj i właśnie w tych godzinach. Jest to największa koncesja zbiorcza w Polsce, pakiet porównywalny z koncesjami PGNiG w węglowodorach – dodał Główny Geolog Kraju.
Czas na węgiel nie jest zły!
Konesje, o których mowa dotyczą 2 mld t bilansowych węgla kamiennego i 1 mld t wydobywalnych:
- To tyle, ile niektóre kraje mają w ogóle. Na tym budujmy. To, co wykonał przed kilkoma dniami Donald Trump oznacza, że czas na węgiel chyba jednak nie jest tak zły! - mówił prof. Mariusz Jędrysek.
Szybka procedura
Wiceminister środowiska wyjaśnił, że procedura przekazywania koncesji jest wprawdzie uproszczona, ale również wymaga sprawdzeń i przygotowania. Wnioski w sprawie pakietu dla PGG wpłynęły do Ministerstwa Środowiska 6 marca tego roku. Prof. Jędrysek przypomniał, że podobny, nieco większy pakiet 16 koncesji wydobywczych i 4 poszukiwawczych przeniesiono skutecznie w zeszłym roku z Kompanii Węglowej, co było warunkiem powstania Polskiej Grupy Górniczej.
Zasoby największe, ale słabo rozpoznane
- Polska Służba Geologiczna powinna służyć państwu i społeczeństwu, być narzędziem polityki surowcowej. Nasz potencjał geologiczny jest wyjątkowo duży w porównaniu z krajami UE. Wydobywalnego węgla mamy w kraju około 14 mld t, to ok. 80 proc. zasobów węgla w UE! – zaznaczył pełnomocnik rządu ds. polityki surowcowej państwa.
Przyznał, że w Polsce aktywność geologów była większa w latach 70. XX w., niż dzisiaj.
- Rozpoznanie jest słabe, Odwiertów powinno być więcej – ocenił prof. Jędrysek. Dodał, że doskonały węgiel oprócz Górnośląskiego Zagłębia Węglowego mamy również na Lubelszczyźnie, gdzie są kilomtry płaskich pokładów.
Przenoszenie było efektywne
Grzegorz Tobiszowski podziękował Mariuszowi Jędryskowi.
- Cały proces przenoszenia koncesji został przeprowadzony efektywnie. Dziękuję - stwierdził pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego i sekretarz stanu w Ministerstwie Energii.
Tobiszowski zapowiedział też, że wydobycie w PGG zostanie zwiększone.
Na godzinę 14.00 w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zapowiedziano oficjalną konferencję prasową w sprawie połączenia PGG i KHW z udziałem m.in. ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego.
Zobacz: relację video z briefengu prasowego Ministerstw Środowiska i Energii na kanale twitter
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.