Górnicza olimpiada szkolna nie została zawieszona. 30 marca br. odbędzie się jej tegoroczny finał. Rolę gospodarza wziął na siebie Zespół Szkół Technicznych w Rybniku przy współpracy Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej.
Pomysłodawcami konkursu wiedzy górniczej o Złotą Lampkę byli nauczyciele Powiatowego Zespołu Szkół w Bieruniu. To m.in. dzięki ich staraniom w 2011 r. uzyskał on status olimpiady przedmiotowej. W praktyce oznacza to, że każdy finalista po zdaniu matury i pozytywnym zaliczeniu egzaminu zawodowego ma wolny wstęp na uczelnię prowadzącą kształcenie w kierunkach górniczych.
W ub.r. dyrekcja PZS w Bieruniu zrezygnowała z funkcji gospodarza. Był nawet plan, aby z racji kryzysu w branży górniczej zawiesić Złotą Lampkę na czas nieokreślony. Na szczęście tak się nie stało.
- Olimpiady nie wypadało zawiesić. Wciąż przecież kształcimy młodzież w specjalnościach górniczych i nikt nie mówi o jakimś nagłym odejściu od tej gałęzi przemysłu - argumentuje Grażyna Kohut, dyrektorka rybnickiego ZST.
Do regulaminu górniczej olimpiady przedmiotowej wprowadzono zmiany. Od tego roku każda szkoła prowadząca kształcenie w kierunkach górniczych ma prawo zgłosić do eliminacji dwóch uczniów. W finale startować będzie 12 zwycięzców.
- Zrezygnowaliśmy z zespołów. Każdy uczestnik finału sam zapracuje na swój sukces - zauważa Grażyna Kohut.
Najpierw finaliści rozwiążą test złożony z 30 pytań. Sześciu najlepszych zakwalifikuje się do ścisłego finału, w którym odpowiadać będą na trzy serie pytań.
- Wprowadziliśmy zasadę, że liczyć się ma nie tylko poprawnie rozwiązany test, ale też czas jego rozwiązywania. Uczestnicy otrzymają za to dodatkowe punkty, które mogą przydać się w ścisłym finale, jeśli dojdzie do remisu.
Do finału tegorocznej Złotej Lampki zakwalifikowali się: Jakub Gabryś z PZS w Bieruniu (najlepszy w eliminacjach), Daniel Maroszek i Dawid Siedlaczek z PCKZ w Wodzisławiu Śląskim, Jarosław Borgiel z Zespołu Szkół nr 6 w Jastrzębiu-Zdroju, Jacek Jedut i Maciej Ożóg z Zespołu Szkół w Ostrowie Lubelskim, Mateusz Sobik i Piotr Łukoszek z ZST w Rybniku, Łukasz Paszek i Adam Hajduga z ZSZ nr 3 w Katowicach, Mateusz Skulich z Technikum nr 6 w Jaworznie oraz Sebastian Wawrzyczek z ZSO w Pawłowicach.
- Finał, sądząc po wysokim poziomie eliminacji, z pewnością będzie emocjonujący – zapowiedział dr inż. Jan Kania z Wydziału Górnictwa i Geologii Uniwersytetu Śląskiego, przewodniczący jury, który przypomniał, że laureaci górniczej olimpiady zawsze byli najlepszymi studentami Wydziału.
Decydującą rozgrywkę zaplanowano na 30 marca br. Olimpiadzie patronują redakcje Trybuny Górniczej i portalu nettg.pl.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
dawaj nocnik dawaj
Dr inż. Jan Kania jest pracownikiem wydziału Górnictwa i Geologii POLITECHNIKI ŚLĄSKIEJ, a nie UNIWERSYTETU ŚLĄSKIEGO, Panowie redaktorzy :)