Porozumienie ze związkami, przewidujące jednorazową nagrodę dla pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej i wyższe kategorie płacowe dla 10 proc. załogi, było możliwe "dzięki efektom działań restrukturyzacyjnych, a także stabilnej sytuacji finansowej firmy" - podała JSW.
- Pragniemy podkreślić, iż zawarcie porozumienia z organizacjami związkowymi wychodzi naprzeciw realizowanemu w spółce dialogowi społecznemu, a także w żadnym stopniu nie narusza postanowień zawartej umowy restrukturyzacyjnej. Zastrzegamy, iż priorytetem zarządu spółki jest realizacja przyjętego programu restrukturyzacji oraz wywiązanie się z zobowiązań, zaciągniętych względem instytucji finansowych, przy poszanowaniu prowadzonego w spółce dialogu społecznego - przekazała w środę rzeczniczka JSW Katarzyna Jabłońska-Bajer, w odpowiedzi na pytania PAP.
Chodzi o zawarte w końcu ubiegłego tygodnia porozumienie, przewidujące wypłatę 6 marca jednorazowej nagrody dla załogi JSW oraz przeszeregowanie do wyższych kategorii płacowych do 10 proc. pracowników. JSW podkreśla jednak, że nie ma to wpływu na obowiązywanie porozumienia z września 2015 r., na mocy którego na trzy lata w spółce zawieszono wypłatę tzw. 14. pensji i deputatu węglowego.
"Zapisy tego porozumienia nadal obowiązują w niezmienionej treści. Dzięki odpowiedzialnej postawie naszych partnerów społecznych i wyrzeczeniom załogi udało się spółce przetrwać największy kryzys, przy pełnej świadomości dalszych wyzwań stojących przed JSW. Środki przeznaczone na ten cel nie są na tyle znaczące, by w jakikolwiek sposób wpłynęły na realizacje programu restrukturyzacji i wypełnianie przez nas innych zobowiązań" - podała w środę JSW, odmawiając jednak podania kosztów realizacji zawartego ze związkami porozumienia, a także średniej wysokości jednorazowej nagrody dla pracowników.
Według rzeczniczki JSW dzięki podjętym w spółce działaniom, a także poprawie sytuacji na rynkach międzynarodowych, w ostatnich miesiącach sytuacja finansowa firmy zaczęła się stabilizować.
"Ceny węgla, a zatem i przychody, wzrosły, w związku z czym zarząd JSW, po trudnych negocjacjach ze związkami zawodowymi wyraził zgodę na wypłatę nagrody jednorazowej. Nagroda ma charakter uznaniowy, a o jej wysokości decydować będzie kierownictwo poszczególnych zakładów spółki, biorąc pod uwagę ocenę wykonania obowiązków i zadań służbowych przez pracownika" - podała spółka.
Dodatkowo zarząd JSW wyraził zgodę na przeszeregowanie części wyróżniających się pracowników, ze szczególnym uwzględnieniem zaszeregowanych na najniższych kategoriach.
"Od lutego 2013 r. w spółce wstrzymano grupowe przeszeregowania. Realizacja przeszeregowań grupowych jest naturalną formą prowadzenia ścieżki kariery zawodowej wyróżniających się pracowników, uwzględnioną w ramach planów długoterminowych spółki" - wskazała rzeczniczka JSW.
Według przedstawicieli JSW porozumienia zawierane przez zarząd ze związkami działającymi w firmie nie wymagają akceptacji innych organów spółki, jak rada nadzorcza czy walne zgromadzenie.
W środę pełniący funkcje właścicielskie wobec JSW minister energii Krzysztof Tchórzewski powiedział dziennikarzom, że w perspektywie prognozowanych spadków cen węgla koksowego JSW powinna zachować "ostrożność" w gospodarowaniu gotówką.
- Jeżeli cały rok bieżący utrzymałby się na tym poziomie (cen węgla koksowego - PAP) jak miesiąc styczeń czy grudzień, to rzeczywiście byłoby nawet wspaniale; ale rokowania są inne, więc tutaj musi być większa ostrożność - powiedział dziennikarzom minister, komentując zapowiedź wypłaty jednorazowej nagrody pieniężnej dla pracowników JSW.
Ocenił, że kierunek naprawy JSW był słuszny, a obecne wyniki spółki są - jak mówił - "dużo lepsze niż w ubiegłym roku".
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Jeżeli sytuacja w JSW jest stabilna jak twierdzi JSW to ZMIEŃCIE TERMINY PŁATNOŚCI DO 60 DNI!
Co za analityk do dziesięciu nie umie liczyć 2021 a nie 2019
Erwinie rozumiem twoje rozgoryczenia , wiem że pracownicy SiG-u pracują rzetelnie i solidnie , niestety ta spółka została stworzona po to właśnie , aby obniżać największe koszty wydobycia , a więc płace .....tworząc tą spółkę córkę zarząd obniżył koszty zlecając roboty spółce swojej , ale de facto obcej . kto prześwietli finanse tej spółki dostanie nagrodę Nobla Tak na marginesie w 2019 roku , a wiec za dwa lata ( już nie długo) przestanie obowiązywać umowa prywatyzacyjna , która zawiera między innymi GWARANCJĘ ZATRUDNIENIA o czym już niewielu pracowników pamięta. Po 2019 nie będziecie mieli już nic do powiedzenia.
Na te kase tak samo pracowali pracownicy JSW SiG tak samo ciezko a nawet czasami ciezej jak kopalnioki. Gdzie magtoda dla tych chlopakow?? Przeciez to tez spolka!
Minister pogroził palcem ... znowu powtarza się schemat jak jest kasa to wydać , jak jest kryzys to rękę wyciągnąć po pomoc. Oby takie zarządzanie nie doprowadziło do sytuacji kiedy spółka będzie musiała znowu ciąć wynagrodzenia , ponieważ największym kosztem w spółce są płace ... idzie wiosna Chiny wznawiają wydobycie węgla koksującego , a wszyscy wiemy jaki jest koszt wydobycia jednej tony w Chinach.