Dobrze, że rząd przyjął dokument wskazujący kierunki, w jakich powinniśmy podążać w kolejnych latach; bardzo ważne jest podkreślenie roli przemysłu oraz oparcie go na innowacyjności - m.in. tak pracodawcy komentują przyjęcie przez rząd Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.
"Przyjęcie przez Radę Ministrów Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju stanowi zwieńczenie rocznych prac, uzgodnień i konsultacji tego ważnego dokumentu. Postawione w nim diagnozy dotyczące wewnętrznych i zewnętrznych wyzwań rozwojowych, przed którymi stoi polska gospodarka i polskie społeczeństwo, uznajemy za trafne. Strategia odpowiada na nie jednak tylko w części" - napisali Pracodawcy RP w komentarzu przekazanym we wtorek (14 lutego) PAP.
Ich zdaniem, w największym stopniu Strategia odpowiada na potrzeby odświeżenia zasad prowadzenia działalności gospodarczej, w tym odnowę relacji biznesu z administracją, do czego sprowadza się pakiet Konstytucji biznesu.
Organizacja ta liczy na to, że w ślad za Konstytucją biznesu także i inne ustawy proponowane przez rząd będą nastawione na ułatwianie prowadzenia działalności gospodarczej, co przyczyni się do zwiększenia liczby miejsc pracy oraz wyrównywania różnic pomiędzy poszczególnymi regionami kraju.
"Zwiększenie spójności społecznej nie będzie możliwe bez dynamicznego rozwoju przedsiębiorczości" - przekonują.
"Naszym zdaniem bardzo ważne jest podkreślenie w SOR roli przemysłu, jego rozwoju oraz oparcie tego rozwoju na innowacyjności. Polskie przedsiębiorstwa oraz oferowane przez nie towary bądź usługi muszą stać się nowocześniejsze, aby lepiej konkurować z zagranicznymi rywalami i przynosić większe zyski. W ten sposób w naszym kraju będzie powstawało więcej dobrze płatnych miejsc pracy. Kluczowe zatem będzie stworzenie sprzyjającego innowacjom i innowatorom - w tym start-upom - otoczenia prawno-regulacyjnego" - podkreślili Pracodawcy RP.
"Istotną rolę w rozwoju nowoczesnej gospodarki powinien odegrać także Polski Fundusz Rozwoju, czyli nowa instytucja integrująca odrębne do tej pory podmioty wspierające polskich przedsiębiorców oraz zachęcające zagraniczne firmy do inwestowania w Polsce. Pozytywnie oceniamy także nowe podejście do dyplomacji ekonomicznej, która powinna aktywnie wspomagać ekspansję polskich firm i wspierać przedsiębiorców w kontaktach z miejscowymi urzędami. W tym obszarze będzie wymagane też nowe podejście dotyczące promocji marki Polski oraz polskich firm. Dotychczas zbyt wiele instytucji dzieliło między sobą obowiązki w tym zakresie, co przekładało się na niską efektywność podejmowanych działań. Realizując Strategię, trzeba koniecznie zmienić ten stan rzeczy" - zaznaczyli Pracodawcy RP.
W ich ocenie wśród mocnych stron Strategii można wymienić także położenie nacisku na kompleksową cyfryzację administracji oraz relacji obywateli i przedsiębiorców z urzędami.
"Polska nie ma innego wyjścia, jak tylko dołączyć do trwającej Rewolucji Cyfrowej. Obywatele i przedsiębiorcy wyprzedzają instytucje państwowe pod względem cyfrowym o wiele lat, a to przekłada się na wymierne straty po obu stronach. Stworzenie cyfrowej podbudowy administracji i usprawnienie jej funkcjonowania - a są to podstawowe zyski z rozwoju e-administracji - stanowiłoby dodatkowy bodziec dla rozwoju społeczno-gospodarczego" - podkreślili Pracodawcy RP.
Do roli cyfryzacji w Strategii nawiązał również prezes Związku Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego Elektronicznego Branży RTV i IT (ZIPSEE) "Cyfrowa Polska" Michał Kanownik. W komentarzu przesłanym PAP podkreślił, jeśli Strategia w zakresie innowacyjności i IT rzeczywiście będzie realizowana, wzrośnie wreszcie rola e-administracji, co przełoży się na jakość życia każdego Polaka.
"Skonstruowanie odpowiednich ram prawnych przyjaznych przedsiębiorcom pomoże w rozwoju dziedzin biznesu opartych na danych, we wzroście znaczenia rynku IoT (Internet of Things) poprzez inwestycje np. w smartcity, smartdomy, umożliwi wytworzenie prawdziwej wartości dodanej dla polskiej gospodarki" - zauważył Kanownik.
Uznał też, że "rządowa Strategia to szansa dla polskiej gospodarki".
"Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju może pomóc polskiej innowacyjności i wpłynąć na przyspieszenie rozwoju sektora IT w Polsce. Dużo jednak zależy od tego, w jaki sposób i jak szybko ten program będzie realizowany w praktyce" - wskazał.
Natomiast Marek Goliszewski, prezes Business Centre Club, w komentarz przekazanym PAP ocenił, że to dobrze, iż "dokument, który wskazuje kierunki w jakich powinniśmy podążać w kolejnych latach, został formalnie zaakceptowany przez rząd".
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.