- Nowa strategia energetyczna Polski powinna wprowadzić kraj na ścieżkę czystszej energii i wzmocnionego bezpieczeństwa energetycznego - oceniła w środę (25 stycznia) Międzynarodowa Agencja Energetyczna w ramach przeglądu polskiej polityki energetycznej.
Priorytetem opracowywanej przez rząd strategii energetycznej będzie długoterminowe bezpieczeństwo kraju, ale także redukcja gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń powietrza. Kolejne cele polskiej strategii to zwiększenie wydajności energetycznej i dekarbonizacja systemu transportu - podała w środę (25 stycznia) MAE w komunikacie na temat oceny Polski.
- Nowa polska strategia energetyczna będzie wymagała znaczących inwestycji, aby zmniejszyć udział konwencjonalnych elektrowni węglowych i przysporzyć czystszych, nisko-węglowych źródeł energii z atomem i OZE włącznie - powiedział dr Faith Birol, dyrektor wykonawczy MAE, podczas ogłoszenia w Warszawie w środę raportu agencji "Polska 2016".
Dokument MAE o systemie energetycznym Polski podkreśla potrzebę zapewnienia wykwalifikowanych kadr oraz mechanizmów finansowania budowy i rozruchu nowej elektrowni atomowej, co powinno nastąpić "tak szybko, jako to tylko możliwe".
Węgiel fundamentem
MAE zauważa, że zgodnie z planem rządu węgiel pozostanie fundamentem systemu energetycznego w Polsce na długie lata. Branża górnicza daje zatrudnienie wielu pracownikom, a polityka uderzająca w sektor ma ogromne reperkusje społeczne i regionalne. Dyrektor MAE podkreślił, że nowa strategia energetyczna Polski musi uwzględniać znaczenie węgla dla gospodarki w długim terminie.
W Polsce spalanie węgla pozostanie największym ze źródeł emisji gazów cieplarnianych i miejscowych zanieczyszczeń powietrza. Liczne z elektrowni opalanych węglem są stare i mało wydajne: zastąpienie ich przez bloki pracujące według najnowszych technologii jest wyzwaniem gospodarczym dla polskiej energetyki, ale jednocześnie daje możliwość ograniczenia emisji gazów i zanieczyszczeń. Używanie węgla i odpadów dla ogrzewania domów i mieszkań stanowi przyczynę lokalnych zanieczyszczeń powietrza.
- Rząd musi zapewnić mniej zamożnym gospodarstwom domowym środki na przyłączenie czystszych źródeł, jak gaz ziemny czy centralne ogrzewanie z sieci lokalnej tam, gdzie taka istnieje - powiedział szef MAE w Warszawie.
Efektywniej, najlepiej z atomem
Polityka efektywności energetycznej w Polsce wzmocniona została przez przyjęcie takich rozwiązań, jak certyfikaty ekologiczne w energetyce i skłoniła przemysł do oszczędzania energii. Rozwiązania te są na początku mocnym punktem oparcia, jednak rząd powinien upowszechnić system zachęt. Trzeba zarazem rozwijać i wdrażać nowe mechanizmy w budownictwie. W sektorze energetycznym Polska musi wykonać duży krok inwestując dla przyszłych pokoleń i wzmacniając połączenia transgraniczne z sąsiednimi krajami, jeżeli Polska chce w przyszłości zaspokoić swoje zapotrzebowanie na energię elektryczną.
Dyrektor Birol zauważył niedawne zmiany przepisów, które ograniczyły mechanizmy wsparcia dla OZE i wytworzyły niepewność wśród inwestorów, nadwerężając ich zaufanie.
- Przyszłość energii odnawialnej w Polsce wygląda niepewnie - dodał szef MAE. Z drugiej strony pochwalił decyzję Polski o kontynuowaniu programu energetyki jądrowej, jako sposobu na redukcję emisji i wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego. Dyrektor Briol podkreślił jednocześnie, jak ważny jest w tej sprawie wybór bez zbytniej zwłoki właściwej technologii i partnera.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
WYŚWIETL ZAŁĄCZNIK