Nakładem Głównego Instytutu Górnictwa ukazała się książka „Carbo et terra, laudate Dominum: nie tylko o węglu mowa”, praca zbiorowa pod redakcją ks. dr. Witolda Kani.
Praca zawiera zbiór wybranych artykułów prezentowanych podczas sympozjum naukowego, które w 2015 r. odbyło się na Uniwersytecie Śląskim i dotyczyło przesłania encykliki papieża Franciszka „Laudato si”. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął ksiądz arcybiskup dr Wiktor Skworc, metropolita katowicki.
Zagadnienia ekologii oraz przesłanie encykliki papieża jest niezwykle istotne, szczególnie na Śląsku, w regionie historycznie opartym na przemyśle związanym z wykorzystywaniem surowców mineralnych. Książka w bardzo ciekawy sposób przedstawia podstawy doktrynalne encykliki „Laudato si” oraz jej aspekty antropologiczne i społeczne. Jak pisze w słowie wstępnym arcybiskup Wiktor Skworc: „Podjęta w ramach konferencji »Carbo et terra laudate Dominum« refleksja nad przesłaniem encykliki papieża Franciszka Laudator si, które teraz prezentowane jest w formie książkowej, to cenny wkład w interdyscyplinarny dialog poświęcony kwestii węgla i ekologii”.
Prof. Józef Dubiński podejmuje w książce temat kwestii klimatycznych w kontekście bezpieczeństwa energetycznego. Podkreśla, że Polska posiada własne zasoby węgla kamiennego i brunatnego, które powinny być wykorzystane m.in. poprzez powszechne zastosowanie czystych technologii węglowych. Prof. Marian Turek dokonuje analizy zmian, jakie w ciągu ostatnich 25 lat zaszły w polskim sektorze górniczym. Zwraca uwagę przede wszystkim na rolę czynnika ludzkiego w tym procesie. Utrzymywanie równowagi pomiędzy kryteriami ekonomicznym i społecznym powinno stanowić podstawę budowania nowej formy kultury organizacyjnej przedsiębiorstw górniczych, które mają istotny wpływ na funkcjonowanie regionu. Podkreśla się, że podstawą zrównoważonego rozwoju w górnictwie jest mądra koordynacja trzech podstawowych wymiarów: techniczno-ekonomicznego, ekologicznego i społecznego.
Książka jest do nabycia w Zespole Wydawnictw GIG (wydawnictwa.gig.eu).
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.